• niedziela, 25 maj 2014 00:00

Uwielbienie Boga przy Krzyżu ŚDM i ikonie Matki Bożej "Salus populi Romani" w parafii św. Barbary w Turku

Dajmy wielkie świadectwo wiary i przywiązania do krzyża Jezusa Chrystusa oraz miłości do Matki naszego Zbawiciela. Niech to będzie pierwsza odpowiedź naszej diecezji na zobowiązanie płynące z kanonizacji Papieża Polaka. Ufam, że św. Jan Paweł II wesprze z nieba nasze wysiłki, by dobrze przygotować młodzież diecezji włocławskiej do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku i pomoże w sercach młodych rozpalić ogień wiary i pragnienie pójścia śladami Jezusa                                          Ks. Bp Wiesław Mering
                                                                         Ordynariusz Diecezji Włocławskiej

Dnia 25 maja 2014 roku o godz. 17.30 w parafii św. Barbary w Turku rozpoczęły się uroczystości związane z peregrynacją Krzyża Światowych Dni Młodzieży i Ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani” w dekanacie tureckim.
Przy udziale licznie zgromadzonych parafian, młodzieży i prezbiterów z terenu miasta oraz okolicznych miejscowości powitaliśmy Krzyż ŚDM i ikonę Matki Bożej w wymownym miejscu, bo przy pomniku św. Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Turku, który przekazał te symbole młodym całego świata. Następnie wraz ze zgromadzonymi prezbiterami, służbą liturgiczną, młodzieżą i wiernymi w uroczystej procesji wnieśliśmy Krzyż i ikonę do naszej świątyni parafialnej. O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Kanclerza Prałata Artura Niemiry Diecezjalnego Koordynatora przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Wspólnie z Ks. Kanclerzem Mszę świętą celebrowali: Ks. Prałat Marek Kasik Dziekan Dekanatu Tureckiego, Ks. Proboszcz kan. Mirosław Frankowski i liczni prezbiterzy z dekanatu i z terenu powiatu tureckiego.
„Witaj, krzyżu zwycięski, zbroczony Krwią Chrystusa, ceno naszej wieczności, zdobytej Jego męką…” Tymi słowami modlitwy, którą poprowadził Ks. Kanclerz rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Klęcząc i adorując Krzyż Chrystusa, ks. Prałat zawierzył Jezusowi Chrystusowi całą młodzież i wszystkich chrześcijan, dla których krzyż jest znakiem nadziei i zbawienia. Po modlitwie ks. Prałata Proboszcz parafii ks. kan Mirosław Frankowski poprowadził krótkie rozważanie na temat krzyża w oparciu o słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w czasie homilii w Zakopanem 6 czerwca 1997 roku.
W uroczystej mszy świętej wzięły udział poczty sztandarowe szkół z terenu Turku, przedstawiciele Dyrekcji, nauczyciele, młodzież i parafianie. Młodzież brała czynny udział w Eucharystii, a całość liturgii ubogaciła śpiewem nasza parafialna schola.
W homilii Ks. Kanclerz niejednokrotnie podkreślał, że krzyż, który nawiedza naszą diecezję jest wyrazem największej miłości Boga do człowieka, a wędrując po świecie zbiera niejako troski, radości, niepokoje młodych ludzi. Jest to dla nas wszystkich szczególny znak nadziei i trzeba go przyjąć przede wszystkim sercem. Zwracając się do młodych powiedział: „Ten krzyż jest znakiem, że Chrystus Cię poszukuje. Wędrując po różnych zakątkach świata, przychodzi by odnaleźć Ciebie młody człowieku w twoich troskach i rozterkach życia. Stając przy krzyżu proś Boga, by Twoją wiarę wzmocnił, bo w życiu zawsze jest miejsce na krzyż. Warto pod tym krzyżem stanąć byś dowiedział się kim jesteś, po co żyjesz i dla Kogo żyjesz”.
Po uroczystej Eucharystii rozpoczęła się wspólne czuwanie, które poprowadziła młodzież z Gimnazjum nr 1 wraz z parafialną scholą. Był to czas osobistej refleksji i wdzięczności Bogu za miłość, jaką przez krzyż ofiarował nam wszystkim Jezus Chrystus, a także wyrazem wdzięczności młodych za dar św. Jana Pawła II.
Przez cały czas nawiedzenia Krzyża i ikony Matki Bożej w naszej parafii wierni podchodzili, aby przez ucałowanie oddać cześć Krzyżowi i Maryi, zatapiając się tym samym w krótkiej, osobistej modlitwie.
Oto dwa świadectwa młodych osób, które tak opisały to szczególne spotkanie:

Gdy dowiedziałam się, że w naszej parafii ma pojawić się Krzyż ŚDM nie uznałam tego za jakieś szczególne wydarzenie. Postanowiłam jednak wziąć udział w towarzyszącej temu Eucharystii. Gdy nastąpiło czuwanie, zagłębiłam się w modlitwie, poczułam wówczas wielkość towarzyszącej mi Miłości. Podczas uroczystego całowania krzyża zrozumiałam jak wielkie ma to znaczenie, miałam okazję przebywania blisko krzyża, który został podarowany jako dar miłości od Jana Pawła II dla młodzieży. Emocja, towarzyszyły łzy, ale były to łzy szczęścia, radości, spowodowane tym, że zrozumiałam jak wielkie szczęście mnie spotkało.                                                                                                                Klaudia

Na Krzyż ŚDM czekałam z niecierpliwością. Wiedziałam, że druga taka okazja może się nie powtórzyć, a na samą myśl, że podczas modlitwy przy krzyżu mnóstwo młodych z całego świata powierzało swoje problemy, dziękczynienia, radości i łzy, przeszywało mnie uczucie, którego słowami nie da się opisać. Gdy przyszła kolej na mnie, aby móc ucałować krzyż, łzy same cisnęły się do oczu. Zamknęłam je i czas jakby stanął w miejscu. Poczułam wielką radość i ciepło przeszywające mnie od środka.. Dzięki Ci Panie za to !                                                                                                                                                                                   Paulina

Nasze parafialne spotkanie z Krzyżem ŚDM i ikoną Matki Bożej zakończyło nabożeństwo majowe i wspólny Apel Jasnogórski. Następnym przystankiem w wędrówce przez naszą diecezję było sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Ks. Dawid Drapała
                                                              Dekanalny Koordynator ŚDM