Duszpasterze

PROBOSZCZ PARAFII ŚW. BARBARY

KSIĄDZ  KANONIK  

MIROSŁAW  FRANKOWSKI

Ks. Kanonik Mirosław Frankowski

   Ks. Mirosław Frankowski
urodził się 19 maja 1954 roku we Wrześni. Został ochrzczony 6 czerwca 1954 roku w parafii Narodzenia Matki Bożej w Pyzdrach, a w dniu 19 maja 1963 w tejże parafii przyjął I Komunię Świętą. Szkołę Podstawową w Pyzdrach ukończył w 1969 roku. W trakcie nauki był ministrantem i harcerzem ZHP. W latach 1969-1973 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, które ukończył maturą w maju 1973 roku. 3 września 1973 roku rozpoczął studia na Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Jego studia zostały przerwane już po dwóch miesiącach, gdy został przymusowo skierowany do odbycia służby wojskowej. Po 2 latach służby w jednostce wojskowej w Brzegu nad Odrą w dniu 9 października 1975 roku został skierowany do cywila i od razu wrócił do seminarium. Po zakończeniu pierwszego roku za zgodą władz seminaryjnych rozpoczął studia na III roku uzupełniając w międzyczasie zaległe egzaminy z II roku. W czasie studiów na IV i V roku był ceremoniarzem biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej Jana Zaremby. Ukończył seminarium przyjmując święcenia kapłańskie w Bazylice Katedralnej Diecezji Włocławskiej z rąk Jego Ekscelencji księdza biskupa Jana Zaremby w dniu 25 maja 1980 r. W latach 1980-1982 był wikariuszem parafii św. Jana Ewangelisty w Koźminku (obecnie diecezja kaliska), natomiast w latach 1982-1984 pracował w parafii Błogosławionego Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie, gdzie prowadził lekcje katechezy, młodzieżowy zespół muzyczny oraz zajmował się dekoracjami świątyni w ciągu całego roku liturgicznego. W latach 1984-1986 był wikariuszem parafii św. Bartłomieja w Czernikowie, gdzie uczył katechezy, prowadził scholę dziecięcą, grał na organach oraz nadzorował służbę liturgiczną. W roku 1986 został przeniesiony do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Tutaj prowadził naukę katechezy i młodzieżowy zespół muzyczny, a od 1987 roku zajmował się młodzieżą z Ruchu Światło-Życie oraz organizował spotkania ludzi pracy. W dniu 12 kwietnia 1988 roku dziekan Dekanatu Tureckiego ksiądz prałat Kazimierz Tartanus przedstawił kandydaturę ks. Frankowskiego na organizatora nowego ośrodka duszpasterskiego na terenie miasta Turek, która 23 kwietnia 1988 roku została przyjęta przez ówczesnego Pasterza Diecezji księdza biskupa Henryka Muszyńskiego. Po erygowaniu parafii pod wezwaniem św. Barbary w Turku ks. Frankowski został jej administratorem, a w dniu 4 maja 1990 roku - proboszczem (tę funkcję sprawuje po dzień dzisiejszy).
        Ks. Frankowski jest społecznikiem, aktywnie zaangażowanym w życie parafii. To dzięki niemu nowo powstała parafia stanowi wspólnotę, która pogłębia swoją wiarę, doskonali ją i umacnia. To on zainspirował oraz zachęcał do działania i ofiarności mieszkańców parafii na rzecz nowej parafii i nowej świątyni parafialnej. Potrafił zjednać sobie nie tylko parafian, ale cały region: zakłady pracy, rzemieślników, samorządowców i rolników. Prowadzi też wiele organizacji charytatywnych przy kościele. Jest on od początku powstania świątyni parafialnej jej budowniczym, dekoratorem i cenzorem wszystkich prac wykonywanych zarówno przy budowie, dekorowaniu kościoła, jak i zagospodarowaniu placu przy świątyni. Dzięki bardzo dobrej współpracy z największym zakładem regionu Kopalnią Węgla Brunatnego "Adamów" SA oraz ofiarności braci górniczej świątynia rośnie i pięknieje z każdym dniem. Jednocześnie znakomicie kieruje pracą wikariuszy pracujących na terenie parafii. Mobilizuje ich do aktywności, kontroluje i zachęca do jeszcze większej pracy na rzecz parafii, dekanatu i diecezji. To bardzo doświadczony i zaangażowany kapłan, który swą pracą udowodnił, że jest bardzo dobrym budowniczym, gospodarzem i wrażliwym ojcem całej wspólnoty parafialnej pod wezwaniem św. Barbary w Turku.


KSIĘŻA WIKARIUSZE PARAFII ŚW. BARBARY

KS. DAWID DRAPAŁA

Ks. DawidKs. Dawid Drapała
urodził się 17 kwietnia 1978 r.; pochodzi z parafii św. Prokopa w Konecku (woj. kujawsko-pomorskie). Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 2003 r. z rąk księdza biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Przed przyjściem do naszej parafii pracował jako wikariusz w następujących parafiach: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Skulsku (2003-2007), św. Stanisława BM we Włocławku (2007-2010). W naszej parafii pracę rozpoczął 28 czerwca 2010 r.KS. MACIEJ LESZCZYŃSKI

DSCN4286 Ks. Maciej Leszczyński urodził się 27 listopada 1983 roku we Włocławku. Pochodzi z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Topólce (woj. kujawsko-pomorskie). Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 2012 roku z rąk J.E. Ks. Biskupa Wiesława-Alojzego Meringa. Przed przyjściem do naszej parafii pracował jako wikariusz w parafii Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła Ewangelisty we Włocławku (2012-2013), następnie w parafii Przemienienia Pańskiego w Babiaku k/ Koła. Pracę w naszej parafii podjął od 21 lutego 2015 roku.

 

BYLI WIKARIUSZE

ks. Maciej Fikus, ks. Krzysztof Pietryga, ks. Sławomir Hejman, ks. Krzysztof Szcześniak,
ks. Krzysztof Kaźmierczak, ks. Paweł Zalewski, ks. Marek Jurzyk, ks. Dariusz Horbiński, ks. Jarosław Olszewicz, ks. Jan Kępiński, ks. Mirosław Pawlaczyk, ks. Edward Banaszak, ks. Dariusz Grenda, ks. Tomasz Kalinowski, ks. Michał Drewniacki, ks. Tomasz Muraszewski, ks. Jacek Przybysz, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Sławomir Grzegórski, ks. Piotr Jabłoński, ks. Robert Gruziel, Ks. Dariusz Ziemniak,


Z PARAFII ŚW. BARBARY POCHODZĄ 

KSIĘŻA:


Ks. Piotr Gibasiewicz (w. 1991)

Ks. Włodzimierz Pawłowski (w.1995)

Ks. Witold Zieliński (w.1995 archid. gnieźnieńska)

Ks. Jacek Buda (w.1998)

Ks. Przemysław Duczmański (w.2003)

Ks. Szymon Jastrzębski (w.2011)


SIOSTRY ZAKONNE:

s. Mariola Przybył SDP

s. Germana Buchali SDP

s. Małgorzata Kicińska nazaretanka

s. Daniela Przybył SDPCzytany 20854 razy Ostatnio zmieniany sobota, 25 listopad 2017 22:13
Więcej w tej kategorii: « Historia Parafii
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452