Zagraniczne

Zagraniczne (1)

28 czerwca - 09 lipca 2015

,, Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie”  ( Antoine de Saint – Exupery)

W niedzielę 28 czerwca o godzinie 6.45 wyjechała z Turku parafialna pielgrzymka do Lourdes, Fatimy i Santiago de Compostela. Po pokonaniu około 2000 tyś. kilometrów pielgrzymi dotarli do Carcassonne położone u stóp Pirenejów w południowej części Francji, największej średniowiecznej twierdzy w Europie, gdzie fortyfikacje zrobiły niesamowite wrażenie na pielgrzymach.

Tego samego dnia dotarliśmy do sanktuarium  w Lourdes, które było miejscem objawień Matki Bożej św. Bernadecie. Duże wrażenie na pielgrzymach zrobiła bazylika, domy  związane ze św. Bernadetą Soubirous oraz procesja różańcowa. Dziś jest to miejsce pielgrzymek z całego świata, szczególnie ludzi chorych i cierpiących.

Następnego dnia dojechaliśmy do Burgos, to piękne, hiszpańskie miasto położone w prowincji Kastylia i Leon. Miasto otaczają średniowieczne mury obronne, a katedra jest najważniejszym zabytkiem wpisanym na listę UNESCO. Rytm życia wyznaczali i wyznaczają pielgrzymi podążający do Santiago de Compostela, do którego dotarliśmy kolejnego dnia, szlaku związanego z kultem św. Jakuba Apostoła.

Kolejnym miejscem kultu Maryjnego do którego wiódł nasz szlak była Fatima, gdzie uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej i procesji różańcowej oraz zwiedziliśmy wioskę Aljustrel w której mieszkały dzieci, którym 13 maja 1917r. objawiła się Matka Boża. W Aljustrel prawie wszystko jest tak, jak za czasów objawień. Wioskę otaczają przepiękne gaje oliwne. Można tu było odnaleźć prawdziwy spokój i ciszę.

Zwieńczeniem kolejnego dnia pielgrzymowania była Batalha, to miasteczko, u którego sercu leży majestatyczny klasztor wpisany na listę UNESCO, a architektura klasztoru zachwyca rzeźbieniami portali i filarów. Kolejnym punktem była Alcobaca, miejscowość słynąca z dawnego opactwa cystersów Monasteiro de Santa Maria, a surowy klimat powoduje, że człowiek duchowo przenosi się do roku początku XII wieku.

Szczególną uwagę pielgrzymów przykuwają w Lizbonie przede wszystkim dwa monumenty – Pomnik Chrystusa  Króla i Pomnik Odkrywców. Poza tym spacerując po Lizbonie zobaczyliśmy liczne pomniki poświęcone zasłużonym dla Portugalii królom. Z Lizbony wyruszyliśmy do Toledo, gdzie zwiedzaliśmy liczne zabytki chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie. Następnie przejazd do Madrytu, to miasto, które warto odwiedzić, między innymi słynne muzeum El Prado.

Następnego dnia udaliśmy się do sanktuarium Maryjnego w Montserrat, wzrok pielgrzymów przykuły wysokie góry i  skały oraz przytulony do nich klasztor benedyktynów, a w nim cudowna figurka Maryi – Czarnej Madonny. W kolejce do Czarnej Madonny staliśmy kilkanaście minut, ale warto było.

Następnie zwiedziliśmy Barcelonę, podziwiając Sagradę Familię oraz spacerując wzdłuż  Rambli. W przed ostatnim dniu pielgrzymowania wymarzony wypoczynek nad morzem w San Susann na Costa Brava, który zadowolił każdego pielgrzyma. W drodze powrotnej do Polski udaliśmy  się do Ars, gdzie nawiedziliśmy grób św. Jana Marii Vianney patrona Księzy i proboszczów oraz uczestniczyliśmy we Mszy świętej.

Klimat i nastrój pielgrzymowania skłaniał do refleksji, wielu przemyśleń, niecodziennych doznań duchowych, a to dzięki naszemu wspaniałemu ks. Proboszczowi, który zorganizował tę cudowna pielgrzymkę i był przewodnikiem duchowym.

Czas pielgrzymowania, to dar Boga dla człowieka, który pragnie dotknąć się tajemnicy świętości.  Na tej pielgrzymce zatrzymaliśmy się w miejscach, które tak bardzo naznaczone zostały łaską świętości, tak wielu świętych i przyjścia Maryi z zaproszeniem do modlitwy i nawrócenia. Chwała Panu za piękny czas pielgrzymowania.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.