Koła Żywej Róży

Koła Żywej Róży (1)

Na terenie naszej parafii funkcjonuje dwanaście Kół Żywej Róży, które pod kierunkiem zelatorek propagują modlitwę różańcową zarówno w domu, jak i w kościele. Wymieniają one między sobą tajemnice różańca świętego raz w miesiącu (bardzo istotne jest również to, że wszyscy członkowie modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc). Koła Żywej Róży są wielkim darem dla parafii - jest to wielka armia ludzi, która codziennie modli się i wyprasza potrzebne łaski. Członkowie aktywnie uczestniczą w uroczystościach Bożego Ciała, Wielkiego Tygodnia, procesjach, adoracjach, a przez cały miesiąc październik, pod ich przewodnictwem odmawiana jest modlitwa różańcowa. Wstępując do Koła Żywej Róży, jego członkowie deklarują dochowanie wierności Bogu oraz trwanie w dobrym. Z tym postanowieniem wiążą się kolejne zobowiązania, polegające na wielbieniu i naśladowaniu Maryi oraz wystrzeganiu się wszelkich grzechów. Założycielem Kół Żywej Róży w naszej parafii był ks. Maciej Fikus. Obecnym opiekunem jest ks. PIOTR.

Żywy Różaniec to zatwierdzone przez Kościół stowarzyszenie religijne. Pierwszą różę założyła w 1826 r. w Lyonie sługa Boża Paulina Maria Jaricot. "Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą rzeczą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę" - napisała wtedy. Pierwszym dokumentem papieskim, zatwierdzającym to stowarzyszenie i nadającym odpusty (szczegóły poniżej), był list apostolski Grzegorza XVI z 1832 r. Po nim oficjalnie zabrał głos Pius IX w 1877 r. w liście apostolskim "Quod iure hagreditario". Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. W Polsce obowiązuje "Ceremoniał Żywego Różańca", opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w 1977 r. dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Został on zatwierdzony przez prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego.

Członkowie Kół Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego
        pod zwykłymi warunkami osiem razy w roku, a mianowicie w dniach:
        -  przyjęcia do Żywego Różańca,
        -  Narodzenia Pana Jezusa (25 grudnia),
        -  Ofiarowania Pańskiego (2 lutego),
        -  Zwiastowania NMP (25 marca),
        -  Zmartwychwstania Pańskiego,
        -  Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia),
        -  Królowej Różańca Świętego (7 października),
        -  Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia).