Dominik Gacka

Dominik Gacka

poniedziałek, 11 marzec 2019 12:15

Kontakt

 
 Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
woj. wielkopolskie
 
Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
 
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.parafiaturek.pl
Kancelaria jest czynna:
 • od poniedziałku do piątku:
w godzinach 7.00-8.00 oraz 16.00-18.00
 •   w soboty: 8.00-10.00
W Niedziele, Uroczystości, Święta oraz I Piątki miesiąca Kancelaria nieczynna.
wtorek, 08 kwiecień 2014 00:00

Duszpasterze

PROBOSZCZ PARAFII ŚW. BARBARY

KSIĄDZ  KANONIK  

MIROSŁAW  FRANKOWSKI

Ks. Kanonik Mirosław Frankowski

   Ks. Mirosław Frankowski
urodził się 19 maja 1954 roku we Wrześni. Został ochrzczony 6 czerwca 1954 roku w parafii Narodzenia Matki Bożej w Pyzdrach, a w dniu 19 maja 1963 w tejże parafii przyjął I Komunię Świętą. Szkołę Podstawową w Pyzdrach ukończył w 1969 roku. W trakcie nauki był ministrantem i harcerzem ZHP. W latach 1969-1973 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, które ukończył maturą w maju 1973 roku. 3 września 1973 roku rozpoczął studia na Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Jego studia zostały przerwane już po dwóch miesiącach, gdy został przymusowo skierowany do odbycia służby wojskowej. Po 2 latach służby w jednostce wojskowej w Brzegu nad Odrą w dniu 9 października 1975 roku został skierowany do cywila i od razu wrócił do seminarium. Po zakończeniu pierwszego roku za zgodą władz seminaryjnych rozpoczął studia na III roku uzupełniając w międzyczasie zaległe egzaminy z II roku. W czasie studiów na IV i V roku był ceremoniarzem biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej Jana Zaremby. Ukończył seminarium przyjmując święcenia kapłańskie w Bazylice Katedralnej Diecezji Włocławskiej z rąk Jego Ekscelencji księdza biskupa Jana Zaremby w dniu 25 maja 1980 r. W latach 1980-1982 był wikariuszem parafii św. Jana Ewangelisty w Koźminku (obecnie diecezja kaliska), natomiast w latach 1982-1984 pracował w parafii Błogosławionego Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie, gdzie prowadził lekcje katechezy, młodzieżowy zespół muzyczny oraz zajmował się dekoracjami świątyni w ciągu całego roku liturgicznego. W latach 1984-1986 był wikariuszem parafii św. Bartłomieja w Czernikowie, gdzie uczył katechezy, prowadził scholę dziecięcą, grał na organach oraz nadzorował służbę liturgiczną. W roku 1986 został przeniesiony do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Tutaj prowadził naukę katechezy i młodzieżowy zespół muzyczny, a od 1987 roku zajmował się młodzieżą z Ruchu Światło-Życie oraz organizował spotkania ludzi pracy. W dniu 12 kwietnia 1988 roku dziekan Dekanatu Tureckiego ksiądz prałat Kazimierz Tartanus przedstawił kandydaturę ks. Frankowskiego na organizatora nowego ośrodka duszpasterskiego na terenie miasta Turek, która 23 kwietnia 1988 roku została przyjęta przez ówczesnego Pasterza Diecezji księdza biskupa Henryka Muszyńskiego. Po erygowaniu parafii pod wezwaniem św. Barbary w Turku ks. Frankowski został jej administratorem, a w dniu 4 maja 1990 roku - proboszczem (tę funkcję sprawuje po dzień dzisiejszy).
        Ks. Frankowski jest społecznikiem, aktywnie zaangażowanym w życie parafii. To dzięki niemu nowo powstała parafia stanowi wspólnotę, która pogłębia swoją wiarę, doskonali ją i umacnia. To on zainspirował oraz zachęcał do działania i ofiarności mieszkańców parafii na rzecz nowej parafii i nowej świątyni parafialnej. Potrafił zjednać sobie nie tylko parafian, ale cały region: zakłady pracy, rzemieślników, samorządowców i rolników. Prowadzi też wiele organizacji charytatywnych przy kościele. Jest on od początku powstania świątyni parafialnej jej budowniczym, dekoratorem i cenzorem wszystkich prac wykonywanych zarówno przy budowie, dekorowaniu kościoła, jak i zagospodarowaniu placu przy świątyni. Dzięki bardzo dobrej współpracy z największym zakładem regionu Kopalnią Węgla Brunatnego "Adamów" SA oraz ofiarności braci górniczej świątynia rośnie i pięknieje z każdym dniem. Jednocześnie znakomicie kieruje pracą wikariuszy pracujących na terenie parafii. Mobilizuje ich do aktywności, kontroluje i zachęca do jeszcze większej pracy na rzecz parafii, dekanatu i diecezji. To bardzo doświadczony i zaangażowany kapłan, który swą pracą udowodnił, że jest bardzo dobrym budowniczym, gospodarzem i wrażliwym ojcem całej wspólnoty parafialnej pod wezwaniem św. Barbary w Turku.


KSIĘŻA WIKARIUSZE PARAFII ŚW. BARBARY

KS. PIOTR

Ks. Piotr urodził 16 września 1977 roku w Koninie. Pochodzi z parafii pw. św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 2004 z rąk J.E. Ks. Biskupa Wiesława Alojzego Maringa. Posługę kapłańską rozpoczynał w parafii pw. NSPJ w Turku. Tak więc po kilku latach ks. Piotr wrócił do Turku. Podandto pracował w następujących parafiach: WNMP w Lipnie, Ciechocinek, Brześć Kuj., św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli i Bądkowie. Pracę w naszej parafii podjął od 25 czerwca 2019 roku. W parafii zajmuje się Pielgrzymką Rowerową Diecezji Włocławskiej, Kołami Żywego Różańca i Odnową w Duchu Świętym.


KS. ŁUKASZ

Ks. Łukasz urodził się 05 marca 1987 roku w Sieradzu. Pochodzi z parafii pw. WNMP w Warcie, chociaż związany jest z parafią św. Mikołaja w Warcie. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 2013 z rąk J.E. Ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Przed przyjściem do naszej parafii pracował przez 5 lat jako wikariusz w parafii św. Stanisława BM w Kramsku, gdzie rozpoczynał posługę jako neoprezbiter. Pracę w naszej parafii podjął od 26 marca 2018 roku. W parafii zajmuje się liturgiczną służbą ołtarza oraz Rycerzami Kolumba.

KS. KONRAD

Ks. Konrad urodził się 07 stycznia 1989 roku w Lipnie. Pochodzi z parafii pw. św. Anny w Bobrownikach nad Wisłą. Święcenia kapłańskiej otrzymał w roku 2014 z rąk J.E. Ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa. Przed przyjściem do naszej parafii pracował przez 4 lata jako wikariusz w parafii św. Jakuba Ap. w Piotrkowie Kujawskim, gdzie rozpoczynał posługę jako neoprezbiter. Pracę w naszej parafii podjął od 30 czerwa 2018 roku. W parafii zajmuje się Pieszą Pielgrzymką Turecką na Jasną Górę oraz Kręgiem Rodzin.

BYLI WIKARIUSZE

ks. Maciej Fikus, ks. Krzysztof Pietryga, ks. Sławomir Hejman, ks. Krzysztof Szcześniak,
ks. Krzysztof Kaźmierczak, ks. Paweł Zalewski, ks. Marek Jurzyk, ks. Dariusz Horbiński, ks. Jarosław Olszewicz, ks. Jan Kępiński, ks. Mirosław Pawlaczyk, ks. Edward Banaszak, ks. Dariusz Grenda, ks. Tomasz Kalinowski, ks. Michał Drewniacki, ks. Tomasz Muraszewski, ks. Jacek Przybysz, ks. Piotr Kaczmarek, ks. Sławomir Grzegórski, ks. Robert Gruziel, Ks. Dariusz Ziemniak, ks. Dawid Drapała, ks. Waldemar Kowal


Z PARAFII ŚW. BARBARY POCHODZĄ 

KSIĘŻA:


Ks. Piotr Gibasiewicz (w. 1991)

Ks. Włodzimierz Pawłowski (w.1995)

Ks. Witold Zieliński (w.1995 archid. gnieźnieńska)

Ks. Jacek Buda (w.1998)

Ks. Przemysław Duczmański (w.2003)

Ks. Szymon Jastrzębski (w.2011)


SIOSTRY ZAKONNE:

s. Mariola Przybył SDP

s. Germana Buchali SDP

s. Małgorzata Kicińska nazaretanka

s. Daniela Przybył SDPW niedzielę 6 kwietnia 2014 roku na Mszy św. o godzinie 11.30, której przewodniczył Ks. Proboszcz Mirosław Frankowski, grono Służby Liturgicznej naszej parafii powiększyło się o 8 nowych ministrantów. Po okresie przygotowania, nad którym czuwał obecny opiekun ministrantów Ks. Dawid Drapała, Ks. Kanonik-Proboszcz pobłogosławił kandydatów, by Bóg udzielił im pomocy do godnego wypełniania tej posługi i poświęcił ich nowe szaty liturgiczne.
Nowymi ministrantami zostali: Rafał Płucienniczak, Jan Płucienniczak, Jakub Matusiak, Łukasz Zięba, Jakub Grzymski, Juliusz Kowalski, Franciszek Jasak, Szymon Nowak. W uroczystości wzięli także udział rodzice kandydatów, którzy osobiście ubrali swoich synów w strój ministranta. Życzymy im gorliwości w pełnieniu tak zaszczytnej posługi dla Pana Boga i całej naszej wspólnoty.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są w naszej GALERII
niedziela, 06 kwiecień 2014 00:00

Misterium Męki Pańskiej w naszym Kościele

Wielki Post to szczególny czas, gdzie podążamy za Chrystusem, który przez krzyż prowadzi nas do zmartwychwstania.
On poucza nas, że „Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem” (Łk 14, 27). Rozważając mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa wyrażamy Bogu szczególną wdzięczność za Jego wielką miłość okazaną nam wszystkim.

W piątek 4 kwietnia 2014 roku młodzież z naszego Liceum Ogólnokształcącego wystawiła Misterium Męki Pańskiej. W kościele wypełnionym po brzegi wiernymi wszyscy ze wzruszeniem przeżyli to wielkopostne wydarzenie.

Zdjęcia z przedstawienia są już w naszej GALERII.
sobota, 05 kwiecień 2014 00:00

V Niedziela Wielkiego Postu, 06.04.2014

 1. Dziś Gorzkie Żale o godz. 17.30. Dziś jeszcze można nabyć świece Caritas.
 2. W tym tygodniu rozpoczynamy nasze parafialne Rekolekcje Wielkopostne, dla dzieci Szkół Podstawowych, Gimnazjum i dla dorosłych. Rekolekcje będzie prowadził Ojciec Janusz Jezusek ze Zgromadzenia Świętej Rodziny. Spowiedź dla gimnazjum w środę, dla Szkół Podstawowych czwartek a dla dorosłych w czwartek i sobotę. Szczegółowe programy są wywieszone na drzwiach kościoła. Ofiary składane na tacę w sobotę na zakończenie rekolekcji są przeznaczone na Zakon Ojców Świętej Rodziny, którzy kształcą nowe szeregi głosicieli Słowa Bożego.
 3. W czasie rekolekcji w piątek na zakończenie mszy św. wieczornej podzielimy się wspólnie chlebem na znak wzajemnego braterstwa i miłości a następnie wyruszy Droga Krzyżowa. Niosąc wspólnie Krzyż przejdziemy ulicami naszej parafii rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Prosimy poszczególne grupy o wzięcie udziału w niesieniu Krzyża / przeczytać kolejność niesienia / kolejność ta jest również wywieszona a na tablicy z ogłoszeniami. Na Drogę Krzyżową przychodzimy ze świecami.
 4. W sobotę w czasie Rekolekcji na mszę św. o godz. 11.00 prosimy o przywiezienie osób chorych i starszych, które mogą być przywiezione po mszy św. będzie udzielany wszystkim chorym biorącym udział w tej mszy św. Sakrament Chorych.
 5. W przyszłą Niedzielę Niedziela Palmowa pamiątka Uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Poświęcenie palm przed każdą mszą św. a szczególnie o godz. 11.30, wszyscy z palmami zbieramy się przy Figurze Matki Bożej przed kościołem, tam nastąpi poświęcenie palm a następnie wyruszy procesja wokół kościoła. W niedzielę Palmową nie będzie mszy św. o godz. 13.00.
 6. Kto nie złożył ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego w czasie Drogi Krzyżowej a chciałby to uczynić będzie to mógł zrobić w przyszłą niedzielę do puszek po każdej mszy św.
 7. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika Przewodnik Katolicki zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
 8. Objazd chorych będzie w Wielką Środę od godz. 9.00 dodatkowych chorych i starszych prosimy zapisywać w kancelarii parafialnej.
 9. Od wtorku kancelaria parafialna z racji rekolekcji będzie nie czynna.
 10. Dziękujemy młodzieży z naszego Liceum za wykonanie w piątek Misterium Męki Pańskiej.
 11. Dziękujemy za ofiary na polichromię :rodzinie z Żuk, Zdrojki Pr., Smorawińskiego 1, P.O.W. 10, od K.Ż.R. Prace przy polichromii zostają przerwane z racji Rekolekcji i Świąt i rozpoczną się w drugiej połowie maja.
 12. Dziękujemy za modlitwy i ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę, za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac przy wykonywaniu polichromii w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.
Turek, dn.06.04.2014r.
niedziela, 30 marzec 2014 00:00

Nie można być ślepym na Boga!

Dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do stałego otwierania się na światło i łaskę Chrystusa, abyśmy następnie przynosili owoce tego w swoim życiu. Mówił o tym Papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 30 marca w Rzymie.
 
Poświęcił je czytanemu w tę niedzielę fragmentowi 9. rozdziału Ewangelii św. Jana, mówiącemu o uzdrowieniu przez Jezusa niewidomego od urodzenia. Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił zgromadzonym na Placu św. Piotra błogosławieństwa apostolskiego, a następnie ozdrowił pielgrzymów z Włoch i zagranicy.
 
"Dzisiejsza Ewangelia przedstawia nam historię człowieka niewidomego od urodzenia, któremu Jezus przywraca wzrok" - rozpoczął swe rozważania Franciszek. Przytoczył obszerne fragmenty biblijnego opisu tego niezwykłego wydarzenia, po czym zwrócił uwagę na różne reakcje otoczenia na nie. O ile zdumiony tłum z niedowierzaniem, ale i z uznaniem przyjmuje uzdrowienie, o tyle faryzeusze i uczeni w Piśmie odnoszą się do tego człowieka i do dokonanego cudu z wyraźną niechęcią, a nawet wrogością.

Papież zwrócił uwagę, że uzdrowiony człowiek nie tylko widzi otaczający go świat, ale doznaje również oczyszczenia wewnętrznego i wyznaje wiarę w Mesjasza. W tym kontekście mówca zaapelował do swych słuchaczy, czyli do nas wszystkich, abyśmy umieli otworzyć się na światło duchowe, które daje Chrystus, aby następnie przynosić owoce w życiu, usunąć zachowania niegodne chrześcijanina i kroczyć zdecydowanie drogą świętości. Bierze ona swój początek w sakramencie chrztu, który nas "oświecił", abyśmy mogli postępować jak "dzieci światłości", z pokorą, cierpliwością, miłosierdziem - zaapelował Ojciec Święty.  
sobota, 29 marzec 2014 00:00

Kościół domowy

Przy parafii św. Barbary w ramach duszpasterstwa rodzin aktywnie działają 2 Kręgi Domowego Kościoła - Ruchu "Światło-Życie". Jest to religijny ruch świeckich w kościele i skupia on małżeństwa żyjące w związku sakramentalnym. Jego celem jest propagowanie chrześcijańskiej drogi w życiu codziennym, czytanie i rozważanie Pisma świętego, wspólna modlitwa oraz dążenie do pełnej dojrzałości chrześcijańskiej. Jednocześnie pomaga rodzinie, by stała się żywą komórką parafii a przekazując wiarę następnym pokoleniom przyczynia się do jej wzrostu.        
Małżeństwa Domowego Kościoła ukazują piękno i świętość miłości małżeńskiej, a także upowszechniają duchowość małżeńską czyli wspólną drogę męża i żony do Boga. Aktualnie skupiają one jedenaście rodzin z terenu parafii na których czele stoi para animatorska. Spotkania odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu. Obecnym opiekunem tych rodzin jest ks. Konrad Dreszler. Oficjalna strona internetowa Kościoła Domowego w Polsce dostępna jest tutaj.

sobota, 29 marzec 2014 00:00

Koła Żywej Róży

Na terenie naszej parafii funkcjonuje dwanaście Kół Żywej Róży, które pod kierunkiem zelatorek propagują modlitwę różańcową zarówno w domu, jak i w kościele. Wymieniają one między sobą tajemnice różańca świętego raz w miesiącu (bardzo istotne jest również to, że wszyscy członkowie modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc). Koła Żywej Róży są wielkim darem dla parafii - jest to wielka armia ludzi, która codziennie modli się i wyprasza potrzebne łaski. Członkowie aktywnie uczestniczą w uroczystościach Bożego Ciała, Wielkiego Tygodnia, procesjach, adoracjach, a przez cały miesiąc październik, pod ich przewodnictwem odmawiana jest modlitwa różańcowa. Wstępując do Koła Żywej Róży, jego członkowie deklarują dochowanie wierności Bogu oraz trwanie w dobrym. Z tym postanowieniem wiążą się kolejne zobowiązania, polegające na wielbieniu i naśladowaniu Maryi oraz wystrzeganiu się wszelkich grzechów. Założycielem Kół Żywej Róży w naszej parafii był ks. Maciej Fikus. Obecnym opiekunem jest ks. PIOTR.        

Żywy Różaniec to zatwierdzone przez Kościół stowarzyszenie religijne. Pierwszą różę założyła w 1826 r. w Lyonie sługa Boża Paulina Maria Jaricot. "Najważniejszą i zarazem najtrudniejszą rzeczą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę" - napisała wtedy. Pierwszym dokumentem papieskim, zatwierdzającym to stowarzyszenie i nadającym odpusty (szczegóły poniżej), był list apostolski Grzegorza XVI z 1832 r. Po nim oficjalnie zabrał głos Pius IX w 1877 r. w liście apostolskim "Quod iure hagreditario". Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. W Polsce obowiązuje "Ceremoniał Żywego Różańca", opracowany przez ojca Szymona Niezgodę OP w 1977 r. dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Został on zatwierdzony przez prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego.

        Członkowie Kół Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego
        pod zwykłymi warunkami osiem razy w roku, a mianowicie w dniach:
        -  przyjęcia do Żywego Różańca,
        -  Narodzenia Pana Jezusa (25 grudnia),
        -  Ofiarowania Pańskiego (2 lutego),
        -  Zwiastowania NMP (25 marca),
        -  Zmartwychwstania Pańskiego,
        -  Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia),
        -  Królowej Różańca Świętego (7 października),
        -  Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia).
sobota, 29 marzec 2014 00:00

Odnowa w Duchu Świętym

Odnowa w Duchu Świętym (nazywana też Odnową Charyzmatyczną) pomaga odkryć współczesnym chrześcijanom Boga, który nie jest tylko teoretycznym pojęciem, ale Kimś bliskim. Większość członków to osoby, które w pewnym momencie swojego życia zrozumiały, że ich dotychczasowe, czysto formalne chrześcijaństwo, jest namiastką życia w Bogu. To, co dotychczas budziło ich niechęć i znudzenie - modlitwa, lektura Pisma Świętego, sakramenty - zaczynało być fascynującą przygodą, "motorem" napędzającym życie. Chociaż program spotkań bywa różny, jest w nim miejsce na żywą, spontaniczną modlitwę wspólnotową (charakterystyczny element ruchu charyzmatycznego), rozmowy w małych grupach i katechezę. Najcenniejsze są osobiste świadectwa życia, składane przez niektórych uczestników. Ponieważ zazwyczaj spotkania mają charakter otwarty, wszyscy goście są mile widziani. Członkowie Odnowy w Duchu Świętym nie ograniczają się tylko do troski o własny wzrost duchowy, ale starają się też wychodzić na zewnątrz. Grupa działająca na terenie naszej parafii jest zwana "Tabor"; spotyka się najczęściej raz w tygodniu - we wtorki, po Mszy św. wieczornej (w kaplicy św. Barbary). Opiekunem od roku 2019 jest ks. PIOTR. Oficjalna strona internetowa Odnowy w Duchu św. w Polsce dostępna jest tutaj.
sobota, 29 marzec 2014 00:00

Papież zachęca do jedności z ubogimi

Źródło: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

Kościół na Madagaskarze prowadzi ewangelizację w trudnych warunkach - zwrócił uwagę papież, przyjmując 28 marca w Watykanie przybyłych z wizytą ad limina biskupów tego wyspiarskiego kraju afrykańskiego. Przeżywa on już od lat niełatwy okres, związany z poważnymi trudnościami społecznymi i gospodarczymi - przypomniał Franciszek. Zachęcił swych gości do zachowania jedności i do dalszej troski o ubogich.

W przekazanym malgaskim biskupom przesłaniu wyraził uznanie dla ich apeli do całego społeczeństwa o odbudowę kraju. Zachęcił ich, by brali w niej czynny udział. "Ważne jest, byście zachowali konstruktywne stosunki z władzami waszego kraju. Musicie dążyć do jedności, sprawiedliwości i pokoju, by lepiej służyć swojemu narodowi, nie dając się wciągnąć w jakiekolwiek spory polityczne ze szkodą dla dobra wspólnego. Niech wasze słowa i działania będą zawsze wyrazem głębokiej komunii między wami!" - napisał Ojciec Święty.

Zachęcił hierarchów do materialnego i duchowego wspierania ubogiej ludności. Biskupi winni odważnie wypowiadać się nt. ubóstwa przed całym społeczeństwem, a zwłaszcza przed politykami, gdyż w znacznej mierze jest ono wynikiem korupcji i braku troski o dobro wspólne.

Franciszek podkreślił ewangelizacyjne znaczenie szkół katolickich i potrzebę zapewnienia oświaty jak najliczniejszym dzieciom, zwłaszcza biednym. Przypomniał znaczenie przygotowania do małżeństwa i umacniania wiary w rodzinach.

Zachęcił do konsekwentnego dawania świadectwa chrześcijańskiego, co jest szczególnie ważne w kapłaństwie i w życiu konsekrowanym, które nie mają być okazją do awansu społecznego, ale służbą Bogu i ludziom. W formacji kapłańskiej i zakonnej trzeba zwracać uwagę na relację z dobrami doczesnymi i roztropność w ich zarządzaniu. "Antyświadectwo w tej dziedzinie jest szczególnie szkodliwe ze względu na zgorszenie, jakie powoduje zwłaszcza tam, gdzie ludność żyje w niedostatku" - stwierdził Ojciec Święty.

Wśród 11 hierarchów z Madagaskaru, przyjętych dzisiaj w Watykanie, był Polak 55-letni Zygmunt Robaszkiewicz MSF, od września 2001 biskup diecezji Morombe, położonej na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju. Pierwszą grupę, liczącą także 11 biskupów, papież przyjął 27 bm.

Strona 1 z 2
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452