MARYJO
IDZIEMY DO CIEBIE !!! 

IMG 7115.2v1
Wszystkie osoby pragnące przeżyć wyjątkowe rekolekcje w drodze
zapraszamy do udziału
w

29 Pieszej Pielgrzymce z Turku na Jasną Górę

w dniach 8-13 sierpnia 2019 roku.

W pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku, których siły i zdrowie pozwolą na
przejście łącznie około 180 km. Zapewniamy wspólną modlitwę, codzienną Mszę św.
konferencje, dużo śpiewu, towarzystwo około 150 pielgrzymów,
bezpieczeństwo, opiekę duchową i fizyczną oraz dobrą atmosferę.

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, żeby wziąć udział w pieszej pielgrzymce
to zdobądź się na odwagę i chodź z nami
– na pewno będzie to dla Ciebie niezapomniane doświadczenie.

Zapisać można się w biurze parafii św. Barbary,
lub na spotkaniu przed pielgrzymka.

Masz pytania? Wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
lub skontaktuj się telefonicznie 571-417-651


                                                                        Ks. Konrad Dreszler
                                                                      Kierownik PielgrzymkiGRUPA ZIELONA


Podstawowe zasady pielgrzymowania

I. TERMIN I DZIEŃ WYMARSZU

Pielgrzymka wyruszy dnia 8 sierpnia 2018 roku i trwa do dnia 13 lub 15 sierpnia (do decyzji pielgrzyma). Wymarsz poprzedzi wspólna Eucharystia o godz. 8.00 pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bp Wiesław Meringa, po czym formuje się grupa Zielona i Żółta (kolejność wyjścia grup zostanie podana na bieżąco) i pod okiem dostojnego gościa nastąpi wymarsz 28 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Do godz. 7.40 należy złożyć duży bagaż na samochodzie ciężarowym, który będzie oznaczony barwami zielonymi.

PROGRAM PIELGRZYMKI

I dzień  8 sierpnia  Turek św. Barbara – Uniejów

II dzień  9 sierpnia  Uniejów  -  Szadek

III dzień  10 sierpnia  Szadek –Widawa

IV dzień 11 sierpnia Widawa – Pajęczno

V dzień 12 sierpnia Pajęczno-Miedźno

VI dzień 13 sierpnia Miedźno – Jasna Góra

II. ZAPISY

Zapisy do uczestnictwa w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę są przyjmowane od 1 lipca 2018r. Rejestracji można dokonać w kancelarii naszej parafii w godzinach urzędowania, na spotkaniu organizacyjnym i na pielgrzymim szlaku poczynając od postoju w Psarach.

WAŻNE !

Każdy uczestnik zobowiązany jest wypełnić Formularz uczestnictwa, gdzie składa swoje dane osobowe, podaje nr kontaktowy telefonu osoby, którą trzeba poinformować o jakimś wydarzeniu.  Zapoznaje się i składa podpis pod Regulaminem pielgrzymki akceptując tym samym jego zasady.

Karta Zgłoszeniowa oraz REGULAMIN można pobrać klikając na nazwy.Koszt uczestnictwa: Dorośli - 100 zł;

                                 Studenci i młodzież ucząca się - 80 zł;

                                 Dzieci - 50 zł;


Osoby nieletnie mogą uczestniczyć:

a) do 15 lat - pod opieką osoby dorosłej i za zgodą rodziców,

b) w wieku 16-18 lat - na podstawie zezwolenia rodziców.

III. NASZA POSTAWA

Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze dziękczynno-pokutnym. Szczytem naszych dążeń i poszukiwań jest pełne uczestnictwo w codziennej Eucharystii oraz oddanie czci Bogu w miejscu szczególnego kultu. Nosimy przy sobie legitymacje pielgrzyma oraz na widocznym miejscu znaczek pielgrzymkowy i chustę. Legitymację okazujemy na żądanie kierownika pielgrzymki, księży przewodników i służby porządkowej. Zwracamy się do siebie „siostro”, „bracie”, uświadamiając sobie, że mamy jednego Ojca w niebie. Szczególną troską otaczamy tych, którzy idą po raz pierwszy. Na trasie dzielimy się uśmiechem, dobrym słowem, a nawet ostatnim kawałkiem chleba.

W codziennym życiu walczymy z nałogami, a tym samym w czasie trwania pielgrzymki nie palimy papierosów ani nie używamy napojów alkoholowych - pod karą wykluczenia z pielgrzymki. Ubieramy się godnie i skromnie, czyli staramy się, aby spodenki i spódnice były za kolano, przede wszystkim strój musi być pozbawiony dekoltów i odkrytych ramion. Dbamy o porządek w miejscach postoju i noclegu. Nie kąpiemy się w rzekach i jeziorach.

„Pielgrzymka to wspaniały czas - dlatego przygotuj się do niej solidnie! Pielgrzymka ma Ci na nowo ukazać niezwykłą wagę Twojego spotkania z Bogiem. Ale zarazem intensywnego przeżywania licznych spotkań z innymi ludźmi. W naszej codzienności nie zawsze jesteś świadom, że drugi człowiek najczęściej przekazuje Ci dary pochodzące od samego Boga. Właśnie pielgrzymka może Ci ukazać, że jesteśmy dla siebie nawzajem - człowiek dla człowieka - darem. I że Bóg przez Ciebie obdarza innych swoimi darami; a Ty również dary od Boga otrzymujesz poprzez innych. Najpierw - o naszych spotkaniach we wspólnocie pielgrzymkowej. Czy jesteś świadom, że darem dla Ciebie są Twoi Bracia i Siostry? Nie koledzy i koleżanki. Ale Bracia i Siostry. Chodzi nie tylko o to, że możesz od nich oczekiwać pomocy. Zauważ, że ten inny człowiek Ciebie kształtuje, wyzwala w Tobie dobro, ale czasem - niestety - również zło, budzi w Tobie siłę fizyczną i duchową.

Ważne jest, aby wspólnota pielgrzymkowa kształtowała w każdym pątniku dobro, mądrość, siłę. Wiemy również doskonale, że wiele potrafimy uczynić słowem, czynem, a często i modlitwą i ofiarą. Spróbujmy - zamiast krytykować - modlić się za innych i w ich intencjach ofiarować swój trud.

Jeżeli mówimy, że po pielgrzymce nie możemy być tacy sami, że musi się w nas coś zmienić, to stwierdzamy jednocześnie, że każdy z nas jest za to dzieło odpowiedzialny.

Pielgrzymka to spotkanie człowieka z człowiekiem nie tylko wewnątrz wspólnoty. Bardzo ważne są spotkania z ludźmi, którzy nas witają, obserwują na trasie, pozdrawiają, karmią nas i dają nocleg, z nami się modlą, a wielu z nich z nami - duchowo - w tej pielgrzymce uczestniczy. Zastanów się nad swoimi spotkaniami z tymi ludźmi. Czy to w ogóle są spotkania? Czy Ty czasem po prostu podchodzisz, bierzesz i odchodzisz? To już nawet nie chodzi tylko o to, że jesteś niegrzeczny, bo nie podziękowałeś. Na ile Twoje spotkania mają wymiar chrześcijański? A właśnie taki powinny mieć. Na ile w tych ludziach, którzy Cię obdarowują (a nie muszą), dostrzegasz Boga? Tyle, ile masz szacunku i dobroci dla tych ludzi, tyle masz wiary i miłości wobec Boga.

Na ile to spotkanie jest świadectwem? Czy swoim gestem i słowem umocniłeś wiarę człowieka, który z Tobą się spotkał? Czy - jako pielgrzym i chrześcijanin - niesiesz umocnienie wiary? A może zgorszenie? Czy dzięki Tobie ludzie nawracają się czy też z Twojego powodu utwierdzają się w niewierze mówiąc, że nie ma Boga, skoro ci którzy idą w Jego imię, są tacy a nie inni?

Te pytania są dla Ciebie i dla nas wszystkich bardzo ważne! Powinny być osią naszego codziennego rachunku sumienia! I cały wysiłek duchowy powinien być nastawiony na tę sferę. Przypomnijmy, że chrześcijanie mają swoje pozdrowienia: "Szczęść Boże", "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"; jak również podziękowanie: "Bóg zapłać". To nie bigoteria. To jest znak, że wiara nie jest dodatkiem do Twojego życia, ale je kształtuje w jego najbardziej codziennych przejawach.

Pamiętajmy również, że naszą chrześcijańską powinnością jest szanować dobro innych. Zauważ, jak niekiedy wygląda pole czy łąka, poprzez które wiedzie trasa pielgrzymkowa. Nigdy nie wolno nam niszczyć zbiorów czy deptać pól. (…)

I na koniec... Pielgrzymka uczy nas przyjmowania darów. Wszystko, co otrzymujesz, jest darem. Nic Ci się nie należy, do niczego nie masz prawa, o nic nie możesz się upominać i niczego nie masz prawa żądać. Możesz jedynie pokornie prosić. Za dary trzeba zawsze dziękować. I trzeba być także świadomym, że dary to coś, co przeznaczone jest nie tylko dla mnie, ale i dla innych.

Natura darów wymaga od nas dzielenia się z innymi. Spójrz na swoje zachowanie w czasie posiłków.
 I uwierz, że to, w jaki sposób korzystasz z darów, to także świadectwo Twego chrześcijaństwa. Jest też sprawdzianem Twego człowieczeństwa. Tym się bowiem człowiek różni, jako istota wyższa, od istot innych, że potrafi panować nad tym, co w nim niskie i instynktowne (por. Rdz 1,26; 4,7).”

IV. OSOBISTE WYPOSAŻENIE PIELGRZYMA

A - GOTOWOŚĆ DUCHOWA

Pielgrzymka to czas przemiany, czas zastanowienia się nad samym sobą i sensem życia; to szukanie odpowiedzi w sprawach trudnych. Każdy przeżywa te rekolekcje indywidualnie. Dlatego też wcześniej przygotuj się do niej w wymiarze duchowym:

1. Skorzystaj z sakramentu pokuty i pojednania przed pielgrzymką (nie odkładaj spowiedzi na szlak pielgrzymi), dla tych którzy nie zdążą bądź się jeszcze nie odważą na spowiedź na szlaku od wymarszu na końcu kolumny pielgrzymkowej będą szli księża gotowi was wyspowiadać. W czasie drogi, jeśli masz duchowe wątpliwości można z nimi porozmawiać, nawet o pogodzie, z wyjątkiem chwil na modlitwę bądź na konferencję.

2. Zastanów się nad intencją z jaką chcesz pielgrzymować - dopiero wtedy droga nabiera sensu

3. Zabierz ze sobą Różaniec św. - Msza św. i Różaniec to stałe punkty każdego dnia;

4. Zabierz ze sobą uśmiech, dobre pomysły oraz chęć służenia pomocą innym.

B - GOTOWOŚĆ MATERIALNA

Przygotowując się do drogi zastanów się dobrze co stanowi dla ciebie niezbędny ekwipunek, a bez czego możesz się obyć.

Bagaż główny - przewożony jest przez samochód bagażowy na miejsce noclegu. Czyli to co rano do niego spakujesz, do tego będziesz mógł sięgnąć wieczorem. Każdy bagaż musi być dobrze zabezpieczony przed deszczem, kurzem oraz zaopatrzony w wodoodporną wizytówkę zawierającą imię, nazwisko, adres, nr legitymacji.  Nie radzę zabierać walizek ponieważ podczas transportu mogą ulec uszkodzeniu. Radzę natomiast wziąć gorszą i brzydszą torbę (w nocy i tak nikt na nią nie będzie patrzyłJ) Stanowią go:

• buty (dwie pary) - wygodne i dobrze rozchodzone - NIE "NÓWKI"!!!, niewiele większe niż normalnie (gruba skarpeta + obrzęknięte stopy mogą powodować przykre dole-gliwości). Polecam sandały - są przewiewne, a w razie ulewy nie kumulują wody i bilans wodny w bucie jest zerowy.

• bielizna, skarpety (dobierz starannie, nie ściskające, wełniane, bawełniane lub frote);

• koszulki, bluzki lekkie, przewiewne, zakrywające ramiona;

• spodnie długie i krótkie (nie krótsze niż do kolan);

• ręcznik, przybory toaletowe i środki higieniczne;

• piżama do spania;

• ciepły sweter lub kurtkę na chłodne dni;

• śpiwór + karimata

Bagaż podręczny - mały plecak na szerokich, nieocierających pasach. Jak najlżejszy - nosisz go na plecach przez około 10 h dziennie. Proponuję włożyć do niego:

• portfel, śpiewnik, Różaniec

• kubek służący często jako talerz, łyżkę, nóż;

• lekki płaszcz przeciwdeszczowy;

• karimata do siedzenia na postojach;

• nakrycie głowy - to podstawa - jeżeli poważnie myślisz o dotarciu do celu.

C - GOTOWOŚĆ FIZYCZNA

UWAGA!!!

Oczekując na pielgrzymkę chodź jak najczęściej na wycieczki za miasto, będzie to odpowiednia zaprawa, przy okazji masz szansę rozchodzić buty. Jeśli masz kłopoty ze zdrowiem skonsultuj swoje wyjście na pielgrzymkę z lekarzem.

Jeśli regularnie zażywać leki weź ze sobą ich zapas, w razie złego samopoczucia poinformuj służbę medyczną.

 Zabierz ze sobą: 2 bandaże elastyczne (10,12 cm), 3 bandaże zwykłe, gaziki jałowe, woda utleniona, calcium polfa, leki przeciwbólowe, talk do stóp, coś przeciwbólowego, plastry na odciski, opatrunek żelowy.

W CZASIE DROGI:

1. Zakładaj długie spodnie - unikniesz "asfaltówki"

2. Zakładaj koszulki zakrywające ramiona - unikniesz poparzenia skóry

3. Zakładaj nakrycie głowy - a unikniesz udaru słonecznego

4. Pij tylko wodę mineralną niegazowaną;

5. Nie kupuj lodów lub dań typu "fast food" (hamburger, hot-dog) (a unikniesz tym samym przykrych sensacji żołądkowo - jelitowych)

DODATEK:

Na postojach i na szlaku intensywnie działają specjalnie powołane na czas pielgrzymki służby. Ich działalność jest bezinteresowna. Uszanuj to.

Są to służby:

1.. Drogówka - dba o bezpieczny przemarsz  grupy  na trasie - byśmy w jednym "kawałku" dotarli do celu;
2. Muzyczna - umila i uatrakcyjnia nam czas spędzony razem, często ujednolica tempo marszu grupy poprzez odpowiednio dobrane piosenki; swoim śpiewem modli się
3. Medyczna - zabiega o twój komfort fizyczny, byś raczej w pozycji pionowej i na nogach (a nie na rękach lub na noszach) dotarł na Jasną Górę;
4. Baza pielgrzymki – zbiera zapisy i koordynuje służby
5. Porządkowa – dba o ład i skład w grupie oraz sprząta po pielgrzymach, którzy "zapomnieli" jak to się robi;

V. TRANSPORT

Przewóz bagażu odbywa się wyłącznie samochodami ciężarowymi przydzielonymi przez kierownictwo pielgrzymki. Dostęp do bagażu jest możliwy tylko na miejscu noclegu. Konieczny jest mały plecak . Nie zatrzymują się na poszczególnych postojach. Samochody osobowe towarzyszące pielgrzymom zatrzymują się w miejscach do tego wyznaczonych przez kierownictwo trasy. O bagaż dbają bracia z służby transportowej i nikt nieupoważniony nie może posługiwać się pojazdem.

VII. NOCLEGI

Organizator gwarantuje nocleg w szkołach. Noclegi, jeśli organizujemy indywidualnie u gospodarzy winny być oddzielnie dla kobiet i mężczyzn (wyjątek stanowią małżeństwa). Niedopuszczalne jest samowolne, wcześniejsze zgłaszanie się na nocleg przed przybyciem grupy. Na noclegach z wszelkich urządzeń korzystamy za zezwoleniem gospodarzy. Po godz. 22.00 zachowujemy ciszę nocną. W duchu pokuty należy nastawić się na liczne niewygody.

VIII. OPIEKA MEDYCZNA

Na postojach funkcjonuje punkt medyczny. Pielgrzymi zgłaszają się na opatrunki zaraz po rozpoczęciu postoju, a nie dopiero przed wyruszeniem grupy. W drodze pierwszej pomocy udzielają pielęgniarki wędrujące w grupie! O konieczności podwiezienia chorego do postoju lub noclegu decyduje lekarz lub pielęgniarka. Pielgrzymce towarzyszy samochód „Karetka” w celu udzielenia pomocy w trudniejszych przypadkach. Punkt medyczny udziela pomocy wyłącznie doraźnej – tzw. „pierwszej pomocy”, ze środków dostępnych w danej chwili, nie prowadzi leczenia. Osoby, które muszą kontynuować leczenie – zaopatrują się w leki i środki medyczne we własnym zakresie. Udziela pielgrzymom pomocy bezinteresownie, nie ponosi jednak kosztów leczenia oraz transportu chorych. Pielgrzym może być wykluczony z pielgrzymki ze względu na stan zdrowia.

IX. ORGANIZACJA MARSZU

Oddalanie się od kolumny pieszych jest zabronione! W razie konieczności opuszczenia grupy – niezbędna jest przepustka od kierownika grupy wpisana do legitymacji pielgrzyma. Należy przestrzegać zaleceń służby drogowej i porządkowej powołanej do tego celu przez kierownictwo pielgrzymki. Służby porządkowe i drogowe poszczególnych grup pielgrzymkowych podlegają kierownikowi trasy.

X. OBOWIĄZKI PIELGRZYMA

Uczestnikom pielgrzymki, a tym bardziej osobom postronnym, bez wiedzy kierownictwa, nie wolno rozpowszechniać żadnych materiałów czy emblematów, ani zbierać jakichkolwiek ofiar. Każdy pielgrzym obowiązany jest do przestrzegania powyższej instrukcji i wszelkich poleceń kierownictwa pielgrzymki. Za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem pielgrzymki przewiduje się:
- upomnienie ustne,
- upomnienie z wpisem do legitymacji,
-  wykluczenie z grona pielgrzymów, z podaniem nazwiska pielgrzyma do wiadomości pątników oraz Księdza Proboszcza.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452