• czwartek, 27 marzec 2014 00:00

Pielgrzymka HDK do Lichenia

W sobotę, 21 września 2013 r. odbyła się jubileuszowa X Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Lichenia Starego, z udziałem delegacji środowiskowych klubów oraz Pocztów Sztandarowych z Turku i okolic. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział dwa tysiące krwiodawców z różnych zakątków kraju - choć dzielą ich setki kilometrów, łączy chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Centralnym punktem była uroczysta Msza święta w miejscowej Bazylice Mniejszej o godz. 12.00, której przewodniczył ksiądz biskup pomocniczy Diecezji Włocławskiej Stanisław Gębicki. Wśród 22 koncelebransów znalazł się ksiądz kanonik Mirosław Frankowski, Proboszcz parafii św. Barbary w Turku, duszpasterz HDK diecezji włocławskiej.

W Liturgii uczestniczyły poczty sztandarowe z klubów HDK, których członkowie przybyli na licheńską pielgrzymkę - z Turku, Konina, Kleczewa, Choroszczy, Swarzędza, Bełchatowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Kutna, Skalmierzyc Nowych oraz z miejscowości Zawieś Wielka, a także z Lichenia. Wśród zebranych był Andrzej Chlebicki z klubu HDK istniejącego przy Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. W ciągu 30 lat oddał 35 litrów krwi, krew oddaje ze względów osobistych: "Gdyby kiedyś mój ojciec nie otrzymał krwi to już kilkadziesiąt lat nie było by go na świecie. Dlatego ja też oddaję krew, która może komuś uratować życie". Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz prałat pułkownik Zenon Surma, krajowy duszpasterz HDK. W wygłoszonym słowie nawiązał do małego jubileuszu, jakim jest dziesiąta pielgrzymka honorowych krwiodawców do Matki Bożej Licheńskiej. "Przychodzimy, aby podziękować dobremu Bogu za ten wasz bezinteresowny dar serca - dar krwi. Jednocześnie pragniemy wypraszać u stóp Maryi potrzebne łaski i siłę do dawania świadectwa Ewangelicznej miłości w dzisiejszym świecie" - powiedział. Jego zdaniem honorowe krwiodawstwo jest wspaniałym przejawem altruizmu i miłości miłosiernej, jaką obdarzył nas Jezus Chrystus. "Zdajemy sobie sprawę, że krew mogą oddać tylko i wyłącznie ci, którzy są zdrowi. Dlatego jest to też wielkie dziękczynienie Panu Bogu za zdrowie i życie, bo gdybym był chory, nie mógłbym tego czynić" - dodał. Po Eucharystii, o godz. 14.00 odbyła się Droga Krzyżowa alejkami licheńskiego Sanktuarium.
Czytany 6747 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 grudzień 2015 16:37