• środa, 04 grudzień 2019 16:45

Barbórka 2019 (tekst+zdjęcia)


Barbórka i odpust parafii św. Barbary w Turku

04 grudnia br. parafia pw. św. Barbary w Turku przeżywała coroczną uroczystość odpustową, która stała się okazją do wzmożonej modlitwy w intencji górników, ich rodzin oraz osób zmagających się z bezrobociem. W tegoroczne świętowanie wpisała się również 30. rocznica utworzenia parafii. Z tej okazji ks. bp Wiesław Mering przesłał list skierowany do braci górników, którzy ochoczo i zapałem włączali się w budowę świątyni parafialnej, której patronuje św. Barbara.

IMG 0314

Głównym celebransem tegorocznych uroczystości był ks. bp Stanisław Gębicki, zaś homilię wygłosił Kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku, ks. prał. Artur Niemira. Eucharystię koncelebrowali ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii; ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego; oraz ks. kan. Stanisław Nasiński, wicedziekan dekanatu. W sumie odpustowej uczestniczyli licznie przybyli parafianie i goście: górnicy, pracownicy kopalni, zarząd, władze samorządowe, poczty sztandarowe różnych stanów oraz orkiestra górnicza.

IMG 0319

Na początku liturgii ks. prał. Artur Niemira odczytał słowo pasterskie ks. bp Wiesława Meringa, w którym Pasterz Kościoła Włocławskiego przekazał życzenia dla Księdza Proboszcza, wszystkich parafian oraz pamięć i szacunek dla braci górniczej.

IMG 0318

„Praca górnika jest ciężka i niebezpieczna. Decydujący się na nią musi odznaczać się męstwem, solidarnością, gotowością do spieszenia z pomocą drugiemu człowiekowi, który znajdzie się w niebezpieczeństwie i musi bardzo wyraźnie widzieć cel przyświecający podejmowanemu zadaniu […] Pamiętaj, jak wiele górnicy i kopalnia zrobili dla kościoła, w którym w tej chwili się znajdujecie – dla św. Barbary, ich patronki. Pamiętam też bardzo wdzięcznie, że pierwszy w mojej służbie biskupiej pastorał otrzymałem właśnie od górników z Turku” – napisał w liście ks. bp Mering.

IMG 0325

Następnie głos zabrał ks. kan. Frankowski, który nakreślił początki powstania parafii pw. św. Barbary w Turku. „Mija czas, wielu z was pamięta pierwszą Barbórkę na zewnątrz przy starej kaplicy. To już 30 lat. Dzięki Bożej łasce, dzięki ofiarności i współpracy całej wspólnoty parafialnej, jak również – podkreślił to ks. bp Ordynariusz w swoim liście – dzięki wam bracia górnicy stoimy w tym kościele.” – powiedział ks. Proboszcz.

IMG 0316

W homilii ks. Kanclerz odnosząc się do liturgii słowa i żywota patronki parafii podkreślił jak ważna jest wiara, zaufanie Panu Bogu i Eucharystia w życiu codziennym każdego człowieka. „Tajemnica wiary jest tajemnicą siły, odwagi, nieustraszonego męstwa tych, którzy wobec przeciwności i prześladowań nie wystraszyli się, nie zaczęli udawać i ukrywać swojej wiary przed innymi, ale potrafili za cenę ofiary z życia pozostać wiernymi Bogu i ku Niemu pociągać innych […] Można więc zapytać: skąd brać siły do takiej odwagi? Odpowiedź jest oczywista. Siła wiary ucznia Chrystusa płynie z mocy Eucharystii. Losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii. Nie będzie odważnych świadków wiary, jeśli przestaniemy kochać Eucharystię, wierzyć w nią, karmić się nią i nią żyć” – zaznaczył kaznodzieja.

IMG 0323

W dalszej kolejności homilista przypomniał przeciwności życiowe św. Barbary, jak również świadectwo jej wiary i oddanie Bogu. „Ta młoda dziewica według podania uwięziona przez ojca poganina, została przez niego wydana na okrutną śmierć. Działo się to w 305 roku, na początku IV wieku. W czasie prześladowań chrześcijan spotkało ją więc niebezpieczeństwo nie od kogoś obcego, nie od prześladowców bliżej nam nieznanych, ale spotkało ją niebezpieczeństwo ze strony najbliższej osoby. A jednak nie wyrzekła się Chrystusa. Nie szukała wybawienia w zaparciu się Boga i odejściu od Jego praw. To Bóg był dla niej wszystkim. Święta Barbara nie udawała, że wierzy – wierzyła w Jezusa Chrystusa naprawdę” – powiedział ks. prał. Niemira. Kończąc homilię ks. Kanclerz podziękował górnikom za ofiarną pracę, służbę dla Polski i świadectwo 30 lat od pierwszego odpustu w miejscowej parafii.

IMG 0339
Przed końcowym błogosławieństwem swoje słowo skierował ks. bp Stanisław wyrażając wdzięczność ks. kan. Frankowskiemu i całej wspólnocie parafialnej za to, że 30 lat temu podjęli się trudu budowy kościoła pw. św. Barbary i kształtowania życia duszpasterskiego.

IMG 0350

„Przed 30 laty to właśnie św. Barbara została wybrana na patronkę tej parafii i tej świątyni. Cieszyli się z tego wierni nowej parafii i miejscowi górnicy kopani węgla brunatnego. Dzięki życzliwości i ofiarności wiernych tej parafii, dzięki wielorakiej pomocy ówczesnych dyrekcji kopalni i miejscowych górników powstała ta właśnie świątynia” – powiedział sufragan włocławski.

IMG 0362

Nie zabrakło również podziękowań ze strony przedstawicieli górników, władz samorządowych i rodzin parafii.

IMG 0351
Czytany 157 razy
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452