• środa, 27 maj 2020 14:07

40. rocznica święceń kapłański Księdza Proboszcza


Jubileusz 40. rocznicy święceń kapłańskich

„40 lat to już poważny jubileusz. Nadziwić się nie mogę, że ten czas tak szybko minął, bo doskonale pamiętam jak celebrowałem w katedrze wasze 25-lecie kapłaństwa” – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering zwracając się do księży obchodzących 40. rocznicę święceń kapłańskich. 25 maja br. pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, z udziałem ks. bp Stanisława Gębickiego w parafii pw. św. Barbary w Turku obchodzono jubileusz święceń kapłańskich rocznika 1980. Mszę św. koncelebrowali księża jubilaci, zaś okolicznościową homilię wygłosił ks. bp Mering. Ważnym punktem była sprawowana na samy początku modlitwa godziną brewiarzową.

18

Przed rozpoczęciem liturgii przybyłych gości przywitał ks. kan. Mirosław Frankowski, gospodarz tegorocznego spotkania. Zwrócił się do Pasterza Diecezji prosząc o sprawowanie Eucharystii w intencji jubilatów, a jednocześnie podziękował za przyjęcie zaproszenia zarówno przez ks. bp. Meringa, jak i ks. bp Stanisława Gębickiego, który w czasach seminaryjnych był wykładowcą.
„Myślę, że każdy jubileusz jest doskonałą okazją do tego, aby zastanowić się nad autentycznością służby, którą podjęliśmy […] dlatego właśnie jesteśmy dzisiaj przy ołtarzu. Świętszego miejsca nie mamy. Większego świętego wydarzenia niż Msza św. nie mamy. Jako słudzy Jezusa po to jesteśmy żebyśmy służyli Najświętszej Ofierze. Jesteśmy sługami Eucharystii. ” – powiedział ks. bp Mering.

4

W dalszej refleksji Ojciec Kościoła Włocławskiego odniósł się do kapłaństwa przywołując słowa sacerdos alter Christus, co oznacza kapłan drugim Chrystusem. „Ile jest tej uczciwości w pełnieniu tych posług, do których Chrystus nas powołał? […] Ile dokonuje się przeze mnie dobra?” – pytał homilista.

5

Odnosząc się do liturgii słowa i czytania z Dziejów Apostolskich kaznodzieja przywołał miasto Korynt, do którego udał się św. Paweł: „Nie było wtedy ludzi bardziej lub mniej godnych Ewangelii. Każdy człowiek coś znaczył. Każdy człowiek wart był tego żeby mu głosić Ewangelię […] Ileż to trzeba mieć wiary w sercu? Ileż to trzeba mieć odwagi? Ciekawe, że w tym opowiadaniu z Dziejów Apostolskich o pierwotnym chrześcijaństwie, tak często pojawia się zapewnienie Chrystusa dotyczące odwagi. Ja jestem z tobą! Odwagi! Nie bój się!”.

7

W dalszej części ks. bp Mering zapytał zebranych „Czy ludzie chcą jeszcze słuchać Ewangelii Jezusa? Czy jest w sercach ludzkich otwarcie na Jego słowo? Czy potrzebują Jego znaków sakramentalnych, dzięki którym wchodzimy w Kościół, dzięki którym przyjmujemy Go do naszego serca, dzięki którym odchodzimy od konfesjonału czyści i na nowo umocnieni, aby być Jego znakami w świecie?”

8

Kończąc swoje rozważania Pasterz Diecezji powiedział, że „trzeba cieszyć się, otaczać zrozumieniem i pomocą księży, których mamy w swoich parafiach i których spotkamy w naszym życiu. Oni tego bardzo potrzebują. Nie są doskonali, ale to nie jest tak, że tylko księża są niedoskonali. Niedoskonali są wszyscy: nauczyciele, prawnicy, wojskowi, sportowcy, politycy. W każdym środowisku są ci, którzy zasługują na szacunek i są ci, którzy są poniżej godności […] Możemy przyczynić się do tego żeby dobro zakorzenić. Potrzeba jest otoczyć człowieka modlitwą, wsparciem. Potrzeba troszkę wyobraźni, współczującego serca. Trzeba serca wypełnionego miłością Chrystusa, żeby wspierało, pomagało i pozwoliło wytrwać”.

10

Po liturgii eucharystycznej słowa podziękowania skierowane w kierunku księży biskupów i gospodarza miejsca wypowiedział ks. prał. Grzegorz Karolak. Ks. Karolak podkreślił jak ważna jest dzisiejsza uroczystość, której przewodniczy Pasterz Kościoła Włocławskiego.

11

Księża obchodzący 40. rocznicę święceń kapłańskich sakrament kapłaństwa otrzymali 25 maja 1980 roku przez posługę ks. bp Jana Zaręby. Dziś posługują w parafiach diecezji włocławskiej, kaliskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Trzech powróciło do Domu Ojca.

Więcej zdjęć w galerii! KLIKNIJ!
Czytany 475 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2020 14:25
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452