• wtorek, 30 lipiec 2019 15:34

Święto Policji, 26.07.2019 (tekst + zdjęcia)


Święto Policji


W stulecie powstania Państwowej Policji ks. bp Wiesław Mering przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji policjantów i pracowników świeckich policji w parafii św. Barbary w Turku.
 
Zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz miejscowej parafii.

swp3
 
W homilii ks. bp Mering wspomniał ubiegłoroczne wydarzenia organizowane z okazji stulecia niepodległości, nierozerwalnie związane z jubileuszem i podkreślił, że co czwartą ofiarą mordu katyńskiego był polski policjant. – Stalinowski gułag jest tym dla policji, czym był Dachau dla polskich księży, gdzie zginęło ponad 220 prezbiterów naszej diecezji – zwrócił się do funkcjonariuszy. W prezbiterium kościoła św. Barbary jest przedstawiony m.in. bł. ks. Michał Kozal, sufragan diecezji włocławskiej, który zginął w Dachau. – Przypominam, jak piękne karty ma polska policja w swojej historii, ilu prawdziwych męczenników i patriotów przywiązanych do swojej Ojczyzny i chcących jej służyć było członkami waszych formacji. Ta historia uczy słusznej dumy i prawdziwej pokory – zaznaczył ks. bp Wiesław Mering.
 
Docenił  też ważną inicjatywę – akcję krwiodawstwa pod hasłem: „100 litrów krwi na stulecie policji”.

swp4
 
Święto policji wypadło w dzień wspomnienia dziadków Jezusa – świętych Anny  i Joachima. – Niech świeci patronowie wyproszą błogosławieństwo i wolę służby, która ma zapewnić narodowi sprawiedliwość i prawdziwy pokój – życzył jubilatom Biskup Włocławski.

SWP7
 
Po podziękowaniach ks. bp Mering wraz z komendantem policji odsłonił tablicę upamiętniająca 100-lecie powstania Państwowej Policji.

swp1
 
Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego oraz prezbiterzy z dekanatu, a uczestniczyli w niej komendant wojewódzki, komendanci lokalnych komend policji, przedstawiciele władz samorządowych, policjanci, pracownicy cywilni komend i ich rodziny.

swp8
 
Szersza relacja zostanie opublikowana w „Ładzie Bożym”.
Czytany 519 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 30 lipiec 2019 15:54
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452