proboszcz

proboszcz

sobota, 19 październik 2019 14:33

XXIX Niedziela Zwykła


29 niedziela zwykła 2019

1.      Dziś Niedziela Misyjna - ofiary składane na tacę przeznaczone są na działalność misyjną Kościoła.

2.      W kancelarii parafialnej przyjmowane są modlitwy wypominkowe za naszych bliskich zmarłych. Wypominki jednorazowe czytane na cmentarzu będą na zmianę przeplatane modlitwą Maryjną – i będą wszystkie odmawiane z kaplicy cmentarza komunalnego. Rozpoczęcie o godz. 11.00, a o godz. 12.00 Msza św. w kaplicy. W Dzień Zaduszny, 2 listopada, zgodnie z przepisami liturgicznymi o godz. 15.00 wyruszy procesja na wszystkie cmentarze. Procesja rozpocznie się przy grobie kapłanów, a stacje przy krzyżach. Zgodnie z rytuałem będziemy święcić groby polecając Bogu zmarłych tam spoczywających.

3.      W uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym w Słodkowie o godz. 10.00 procesja i modlitwy za zmarłych a o godz. 11.00 msza św. Wypominki można zapisywać w kancelarii.

4.      W niedzielę, 3 listopada, o godz. 17.00 odbędzie się w naszej parafii koncert zaduszkowy zaprezentowany przez trębacza z filharmonii poznańskiej i p. organistę Łukasza Rogowicza. Zapraszamy.

5.      We wtorek po Mszy św. wieczornej Krąg Biblijny.

6.      Szczegóły wyjazdu na mecz do Poznania w przyszłą niedzielę.

7.      Dziś jest do nabycia kolejny numer tygodnika „IDZIEMY”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

8.      Przypominamy o potwierdzaniu intencji mszalnych najpóźniej dwa tygodnie przed datą rezerwacji.

9.      Dziś we wszystkich parafiach odbywa się liczenie wiernych będących na mszach świętych.

10.Dziękujemy za ofiary na dalsze prace w naszym kościele od rodziny z ul. Żwirki i Wigury 7, O.W. 7 oraz za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 20.10.2019 r.
sobota, 12 październik 2019 14:45

XXVIII Niedziela Zwykła


28 niedziela zwykła 2019

1.      Dziś na mszy św. o godz. 10.00 modlimy się za nauczycieli i wychowawców z racji Dnia Edukacji Narodowej.


2.      Dziś przypada 19. Dzień Papieski. Trwa zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia. Z tej racji młodzież ze SP nr 5 przedstawi na Mszach św. o godz. 10.00 i 11.30 program nt. św. Jana Pawła II.

3.      Dziś w par. MB Fatimskiej o godz. 16.00 msza św. na zakończenie objawień w Fatimie i procesja na cmentarz w Słodkowie. Szczegóły na plakacie.

4.      W kancelarii parafialnej przyjmowane są wypominki za naszych zmarłych. Pamiętajmy o tych, którzy odeszli do wieczności i oczekują naszej modlitwy.

5.      Tradycyjnie wypominki jednorazowe, czyli wypominki na cmentarzu będą na zmianę przeplatane modlitwą Maryjną – i będą odmawiane wszystkie z kaplicy cmentarza komunalnego. Rozpoczęcie modlitwy o godz. 11.00, a o godz. 12.00 Msza św. w kaplicy.

6.      W Dzień Zaduszny, tj. 2 listopada o godz. 15.00 wyruszy procesja na wszystkie cmentarze, ale już bez wypominek. Zatrzymamy się przy grobie kapłanów, przy krzyżach i zgodnie z rytuałem będziemy święcić groby polecając zmarłych tam spoczywających.

7.      Również na cmentarzu komunalnym w Słodkowie będą czytane wypominki za naszych bliskich tam spoczywających, które także można zapisać w kancelarii parafialnej.

8.      W piątek o godz. 19.00 w par. MB Fatimskiej Eucharystia Młodych. Jeżeli są osoby chętne, które nie mają jak dojechać prosimy o zapisy u księży.

9.      Organizujemy kolejny wyjazd na mecz do Poznania. Wyjazd 10 listopada. Koszt 50 zł. Zapisy do przyszłej niedzieli u ks. Łukasza lub w kancelarii.

10. 19 października w MDK w Turku odbędzie się Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących. Szczegóły na plakacie.

11.  Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika: „IDZIEMY”, w którym znajdziemy m.in. artykuł i zdjęcia o poświęceniu szkoły katolickiej przy par. NSPJ. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

12.  W przyszłą niedzielę niedziela misyjna. Będziemy modlić się za misjonarki i misjonarzy. Ofiary składane tego dnia na tace będą przeznaczone na misje.

13.  Dziękujemy za ofiary rodzinom z ul. Wyszyńskiego 2, Żwirki i Wigury 7 oraz za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 13. X 2019 r.
sobota, 05 październik 2019 15:07

XXVII Niedziela Zwykła


27 NIEDZIELA ZWYKŁA 2019 r.

1.      Przypominamy, że w I, II i IV niedzielę o godz. 15.00 w Domu Katolickim par. NSPJ odbywają się konferencje przedmałżeńskie.

2.      Dziś po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie z rodzicami młodzieży z kl. VI, VII i VIII przygotowującej się do bierzmowania.

3.      Zapraszamy na spotkania Kręgu Biblijnego, które odbywają się we wtorki (z wyjątkiem ostatniego wtorku miesiąca) po Mszy św. wieczornej.

4.      Organizujemy wyjazd na koncert Mesjasz G.F. Handla w wykonaniu Filharmonii Narodowej, który odbędzie się we włocławskiej katedrze w przyszłą niedzielę o godz. 18.00. Koszt 25 zł. Wyjazd o godz. 14.00 sprzed kościoła. Są wolne miejsca.

5.      W kancelarii parafialnej przyjmowane są wypominki za naszych zmarłych. Pamiętajmy o modlitwie za naszych bliskich zmarłych.

6.      Przypominamy, że nabożeństwo różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych codziennie o godz. 17.30. Po różańcu msza św. wieczorna. Zachęcamy młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania do szczerego i pobożnego uczestnictwa w tych nabożeństwach.

7.      W niedzielę 13 października przypada 19 Dzień Papieski. Dlatego też w przyszłą niedzielę będzie przeprowadzona ogólnopolska zbiórka na stypendia dla uzdolnionej młodzieży organizowana przez: Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” Zbiórka ta zostanie przeprowadzona również na terenie naszego miasta i parafii. Osoby kwestujące będą posiadały odpowiednie znaczki i identyfikatory. Będziemy wdzięczni za życzliwe wsparcie tej akcji. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego to „Wstańcie, chodźmy”.

8.      Jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika katolickiego „IDZIEMY”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

9.      Osoby dorosłe, które nie były u sakramentu bierzmowania a chciałyby go przyjąć prosimy się zapisywać w kancelarii parafialnej do końca października. Po tym terminie lista zostanie zamknięta.

10.    Dziękujemy za ofiarę z ul. Powstańców Warszawy oraz za te składane w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy składam serdeczne – Bóg zapłać.

Turek, dn. 06.10.2019 r.
sobota, 28 wrzesień 2019 15:25

XXVI Niedziela Zwykła


26 NIEDZIELA ZWYKŁA 2019

1.      Od wtorku rozpoczyna się miesiąc październik. Przypominamy, że nabożeństwo różańcowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych codziennie o godz. 17.30. Zachęcamy dzieci i młodzież przygotowującą się do sakr. bierzmowania do szczerego i pobożnego uczestnictwa.

2.      W kancelarii parafialnej przyjmujemy modlitwy wypominkowe za naszych zmarłych. Pamiętajmy o naszych bliskich, którzy odeszli do wieczności i oczekują naszej modlitwy.

3.      W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na Mszy św.  o godz. 7.00 i 7.30, a popołudniu dla dzieci od godz. 15.30 i Msza św. dla nich o godz. 16.00. Spowiedź dla dorosłych od godz. 17.30.

4.      W sobotę I sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 7.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00. Od godz. 9.00 objazd chorych i starszych. Także w sobotę 5 października o godz. 8.30 wyjazd KŻR na spotkanie w Świnicach Warckich.

5.      W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z kl. VI, VII i VIII.

6.      Dziś ostatni dzień przynoszenia przyborów szkolnych dla dzieci w Afryce.

7.      We włocławskiej katedrze, w niedzielę 13 października o godz. 18 odbędzie się koncert z Orkiestry i Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy, którzy wykonają oratorium MESJASZ G.F. Händla. Wstęp na koncert jest wolny. Koncert, pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, organizowany jest przez Kurię Diecezjalną Włocławską, a sponsorem głównym koncertu jest ANWIL SA. Z naszej parafii organizujemy wyjazd na ten koncert. Koszt 25 zł. Oprócz katedry zobaczymy również miejsce męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zapisy w kancelarii.

8.  Jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika katolickiego „IDZIEMY”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

9.  Osoby dorosłe, które nie były u sakr. bierzmowania a chciały by go przyjąć, prosimy by zgłosiły się do kancelarii do końca października, po tym terminie lista zostanie zamknięta.

10.     Dziękujemy za ofiarę z O.W. 1 oraz za te składane w kancelarii parafialnej,  w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy składam serdeczne – Bóg zapłać.

Turek, dn. 29.09.2019 r.
sobota, 21 wrzesień 2019 14:59

XXV Niedziela Zwykła


25 Niedziela Zwykła 2019 r.


1.     We wtorek 24 września na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy małżonków wraz z rodzinami, a szczególnie tych, którzy we wrześniu obchodzą rocznicę ślubu. Po Mszy św. będziemy się modlić o Boże błogosławieństwo dla małżeństw i ich rodzin.

2.     Od października w kancelarii parafialnej będą przyjmowane modlitwy wypominkowe za naszych bliskich zmarłych, bo jak czytamy w 2 Księdze Machabejskiej „Świętą i pobożną jest rzeczą modlić się za zmarłych”.

3.     W kancelarii przyjmujemy również zapisy na coroczny wyjazd Wspólnot Żywego Różańca do Świnic Warckich w dniu 5 października. Koszt 15 zł.

4.     Do przyszłej niedzieli można przynosić artykuły szkolne, które zostaną przekazane dzieciom w Afryce.

5.     KŻR zapraszają na spotkania modlitewne, które odbywają w salce parafialnej o godz. 17.00 w każdą ostatnią środę miesiąca się.

6.     W piątek, w parafii pw. MB Fatimskiej o godz. 19.00 odbędzie się Msza św. z modlitwą uwielbienia.

7.     Jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika katolickiego „IDZIEMY”. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

5.     Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 22.09.2019 r.

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Marki Bożej Licheńskiej

W przypadające dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościła XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Mirosław Frankowski z parafii pw. św. Barbary w Turku, diecezjalny duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

IMG 2517

Podczas Eucharystii przy ołtarzu znajdowały się poczty sztandarowe klubów HDK, których przedstawiciele przybyli na dzisiejszą pielgrzymkę. Z koli w prezbiterium licheńskiej bazyliki wystawiona była kopia krzyża, do którego w 1944 roku strzelała nazistowska wychowawczyni, Berta Bauer.

IMG 2429

W homilii, którą do wiernych wygłosił ks. Łukasz z Turku, mowa była o krzyżu, który jest niezbędnym narzędziem zbawienia każdego człowieka.
„O krzyżu, bądź pozdrowiony, jedyna nasza nadziejo”. Tymi słowami kapłan rozpoczął homilię.

IMG 2549

Dalej powiedział: - „Krzyż jest paradoksem, który polega na odwróceniu wartości: drzewo hańby, śmierci i klęski staje się miejscem chwały i zwycięstwa Chrystusa, a przez to znakiem nadziei dla człowieka. Nadziei oczyszczenia, odkupienia, przywrócenia do życia. Ale też nadziei, że zostaniemy zachowani od złego i umocnieni w naszych ziemskich trudach i cierpieniach”. Odnosząc się do krwiodawców, dziękował im za ich niezłomną postawę niesienia bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym.

IMG 2475

Mówiąc o krzyżu Jezusa Chrystusa, ks. Łukasz powiedział, że stanowi on jedyną nadzieję dla tych, którzy są cierpiący, znękani, utrudzeni – czyli dla wszystkich ludzi, gdyż każdy z nas w swoim życiu doświadcza bólu, trudu, cierpienia. - „Bez Chrystusowego krzyża ludzkie cierpienie pozostaje niewytłumaczalne, bezsensowne, bezwartościowe. Dlatego warto z miłością patrzeć na krzyż Chrystusa, adorować go, w nim odnajdywać sens swojego cierpienia” – mówił kapłan.

IMG 2537

W dalszej części homilii ks. Przelazły odniósł się do dzisiejszego modlitewnego spotkania w Kruszynie pod Włocławkiem.
– „Dziś, w licheńskiej bazylice, chcemy się łączyć z tysiącami wiernych, którzy modlą się w ramach akcji „Polska pod krzyżem. Kiedy patrzymy na krzyż wiemy, że Syn Boży naprawdę przeżył ludzkie cierpienie i niedolę. Nie ma takiego cierpienia, które byłoby Mu obce. Bóg w Jezusie stał się Emmanuelem, czyli Bogiem z nami. Dzięki krzyżowi Chrystusa człowiek wie, że nie zostaje sam, ale jest z tym, który na nim wisi. Człowiek nadziei nie jest jedynie tym, który czeka, ale tym, który się przygotowuje. Stąd wyrazem nadziei chrześcijańskiej jest walka ze złem i wydarzenie z Kruszyna pod Włocławkiem”.

IMG 2554

Kończąc rozważania kapłan powiedział, że człowiek musi wziąć na barki swój krzyż i przejść swoją drogę krzyżową, aby odnaleźć w niej własne życie. Musi także, tak jak Chrystus, przejść przez śmierć, aby odnaleźć prawdziwe życie.

IMG 2599

W dzisiejszej pielgrzymce wzięli udział honorowi dawcy krwi m.in. z Konina, Rzeszowa, Sierpca, Sulejówka, Turku.

IMG 2614

Po zakończonej Eucharystii kapłani, członkowie klubów HDK oraz wierni obecni w świątyni, udali się pod krzyż znajdujący się przy licheńskiej bazylice, solidaryzując się z tysiącami osób, które dziś udały się do Kruszyna, aby uczestniczyć w akcji „Polska pod krzyżem”.

IMG 2665

W Licheniu, pod wspomnianym krucyfiksem, wierni odmówili Litanię do Krzyża Świętego.

IMG 2668

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Marki Bożej Licheńskiej

W przypadające dziś święto Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej gościła XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi. Mszy św. o godz. 12.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Mirosław Frankowski z parafii pw. św. Barbary w Turku, diecezjalny duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

IMG 2517

Podczas Eucharystii przy ołtarzu znajdowały się poczty sztandarowe klubów HDK, których przedstawiciele przybyli na dzisiejszą pielgrzymkę. Z koli w prezbiterium licheńskiej bazyliki wystawiona była kopia krzyża, do którego w 1944 roku strzelała nazistowska wychowawczyni, Berta Bauer.

IMG 2429

W homilii, którą do wiernych wygłosił ks. Łukasz z Turku, mowa była o krzyżu, który jest niezbędnym narzędziem zbawienia każdego człowieka.
„O krzyżu, bądź pozdrowiony, jedyna nasza nadziejo”. Tymi słowami kapłan rozpoczął homilię.

IMG 2549

Dalej powiedział: - „Krzyż jest paradoksem, który polega na odwróceniu wartości: drzewo hańby, śmierci i klęski staje się miejscem chwały i zwycięstwa Chrystusa, a przez to znakiem nadziei dla człowieka. Nadziei oczyszczenia, odkupienia, przywrócenia do życia. Ale też nadziei, że zostaniemy zachowani od złego i umocnieni w naszych ziemskich trudach i cierpieniach”. Odnosząc się do krwiodawców, dziękował im za ich niezłomną postawę niesienia bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym.

IMG 2475

Mówiąc o krzyżu Jezusa Chrystusa, ks. Łukasz powiedział, że stanowi on jedyną nadzieję dla tych, którzy są cierpiący, znękani, utrudzeni – czyli dla wszystkich ludzi, gdyż każdy z nas w swoim życiu doświadcza bólu, trudu, cierpienia. - „Bez Chrystusowego krzyża ludzkie cierpienie pozostaje niewytłumaczalne, bezsensowne, bezwartościowe. Dlatego warto z miłością patrzeć na krzyż Chrystusa, adorować go, w nim odnajdywać sens swojego cierpienia” – mówił kapłan.

IMG 2537

W dalszej części homilii ks. Przelazły odniósł się do dzisiejszego modlitewnego spotkania w Kruszynie pod Włocławkiem.
– „Dziś, w licheńskiej bazylice, chcemy się łączyć z tysiącami wiernych, którzy modlą się w ramach akcji „Polska pod krzyżem. Kiedy patrzymy na krzyż wiemy, że Syn Boży naprawdę przeżył ludzkie cierpienie i niedolę. Nie ma takiego cierpienia, które byłoby Mu obce. Bóg w Jezusie stał się Emmanuelem, czyli Bogiem z nami. Dzięki krzyżowi Chrystusa człowiek wie, że nie zostaje sam, ale jest z tym, który na nim wisi. Człowiek nadziei nie jest jedynie tym, który czeka, ale tym, który się przygotowuje. Stąd wyrazem nadziei chrześcijańskiej jest walka ze złem i wydarzenie z Kruszyna pod Włocławkiem”.

IMG 2554

Kończąc rozważania kapłan powiedział, że człowiek musi wziąć na barki swój krzyż i przejść swoją drogę krzyżową, aby odnaleźć w niej własne życie. Musi także, tak jak Chrystus, przejść przez śmierć, aby odnaleźć prawdziwe życie.

IMG 2599

W dzisiejszej pielgrzymce wzięli udział honorowi dawcy krwi m.in. z Konina, Rzeszowa, Sierpca, Sulejówka, Turku.

IMG 2614

Po zakończonej Eucharystii kapłani, członkowie klubów HDK oraz wierni obecni w świątyni, udali się pod krzyż znajdujący się przy licheńskiej bazylice, solidaryzując się z tysiącami osób, które dziś udały się do Kruszyna, aby uczestniczyć w akcji „Polska pod krzyżem”.

IMG 2665

W Licheniu, pod wspomnianym krucyfiksem, wierni odmówili Litanię do Krzyża Świętego.

IMG 2668

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium
środa, 18 wrzesień 2019 14:17

Wyjście pielgrzymki, 08.08.2019 r.


Bp Mering do pielgrzymów w Turku: Wasze świadectwo pielgrzymowania jest dziś bardzo ważne

„W mocy Bożego Ducha” – to hasło, które towarzyszy setkom pielgrzymów diecezji włocławskiej, którzy przeżywając swoje rekolekcje w drodze wędrują do Częstochowy przed tron Jasnogórskiej Pani. Tradycyjnie 8 sierpnia, we wspomnienie św. Dominika, w parafii pw. św. Barbary w Turku miała miejsce uroczysta Eucharystia dla pątników z Turku i Konina, którzy 13 sierpnia dotrą na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, a wśród koncelebrantów znaleźli się m.in. ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi na rejon koniński, ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego, ks. kan. Marek Molewski, diecezjalny koordynator ds. pielgrzymek, ks. kan. Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz oraz księża z rejonu konińskiego i ci pielgrzymujący. Homilię wygłosił ks. Mateusz Szurgot, kapelan Biskupa Włocławskiego.

1

Na początku liturgii wszystkich zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, prosząc jednocześnie Pasterza diecezji o sprawowanie Eucharystii w intencji pielgrzymów, słowo umocnienia i Boże błogosławieństwo.

Clipboard01

Podczas homilii ks. Mateusz Szurgot, nawiązując do liturgii słowa, pytał zebranych za Mistrzem z Nazaretu kim dla nich On jest. „Dziś, podczas tej pielgrzymki Jezus stawia tobie bracie i siostro konkretne pytanie: Kim dla ciebie jestem? Ale uważaj, spójrz na Piotra. On wyznał w porywie serca, ale nie do końca uznał tę prawdę. Chciał Mesjasza bez męki. Uważał, że tej męki nie potrzebuje. Znamy to …”. Kontynuując swoje zamyślenia homilista podkreślił, że odrzucenie męki Jezusa, to wielka pokusa także naszych czasów. Mówił, że łatwo jest wybrać Jezusa wszystko tolerancyjnego, układającego się ze światem i afirmującego wszystko żeby czasem nikomu się nie narazić. Ks. Szurgot wskazał przy tym na postawę Piotra, który w swojej wierze nie jest do końca dojrzały. „Piotr, który tak myśli słyszy od Jezusa: «Jesteś mi zawadą. Nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku!» Miał być skałą, a stał się kamieniem potknięcia, przeszkodą dla Chrystusa w jego planie zbawienia.”

 DSC1262

Kończąc swoje rozważenie ksiądz kapelan raz jeszcze przywołał postać św. Piotra, tym razem nawiązując do sytuacji kiedy ten gorzko zapłakał. „A ty? Kiedy zapłakałeś nad sobą? A może to dopiero przed tobą? Może na tej pielgrzymce? Przyjmij te łzy z całą ich czułością i idź z nimi do Chrystusa, a wtedy zobaczysz tak jak Piotra, że ostatecznie Jezus jest Skałą, z której wypłynęła krew i woda, abyśmy mogli narodzić się do nowego życia.”

 DSC1265

Przed błogosławieństwem wyrazy swojej wdzięczności w imieniu pielgrzymów skierowali do Księdza Biskupa ks. Kamil Jakubowski i ks. Konrad Dreszler, kierownicy pielgrzymek konińskiej i tureckiej. Wyrazem ich wdzięczność był ofiarowany obraz Czarnej Madonny, który stworzony został z miniaturowych zdjęć przedstawiających osoby pielgrzymujące w ubiegłym roku na Jasną Górę, a także ornat z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe.

 DSC1280

Na zakończenie słowo umocnienia do pielgrzymów skierował ks. bp Mering, nawiązując do postaci św. Dominika, patrona dnia, który mógłby być patronem każdej pielgrzymki, bo sam przeszedł bardzo dużą część Europy. „Dziś ruszamy w naszą drogę, tak jak św. Dominik, aby nieustępliwie bronić sprawy Bożej. Wy też drodzy pielgrzymi pójdziecie dokładnie z tymi samymi zamiarami. Jak zawsze podczas pielgrzymki nosicie swoje sprawy prywatne i osobiste, czasem trudne, czasem dziękczynne. Wszystko dla Pana Boga jest ważne.”

 DSC1290

Kontynuując swoje słowo hierarcha podkreślił, że czas w którym przyszło nam żyć jest bardzo trudny. „Jesteśmy w bardzo trudnym, a może w jednym z nawet najtrudniejszych momentów w historii Kościoła na kontynencie europejskim. Sami doskonale wiecie, że również w naszej diecezji namnożyło się wiele aktów nienawiści i agresji skierowanych przeciw religii naszego Pana. Dlatego wasze świadectwo pielgrzymowania jest w dzisiejszych czasach tak bardzo ważne".

 DSC1288

Kończąc Pasterz diecezji zwrócił uwagę na udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych. „Nam jest trudno w czasie całej pielgrzymki, ale niewątpliwie im jest zdecydowanie trudniej.” – powiedział bp Mering życząc jednocześnie, aby intencje, z którymi idą zostały wysłuchane.

 DSC1292

Około godziny 10.00 pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. W tym roku pielgrzymka turecka liczy ok. 180 pielgrzymów.

 DSC1294
niedziela, 15 wrzesień 2019 05:19

XXIV Niedziela Zwykła


24 niedziela zwykła 2019

1.    Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika katolickiego „IDZIEMY”, w którym znajdziemy m.in. zdjęcie i krótki tekst z wyjazdu wakacyjnego ministrantów na Litwę. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są także do nabycia kalendarze katolickie w cenie 5 zł.

2.    Dziś po mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla VI kl. szkoły podst., a po mszy św. o godz. 16.00 dla klas VIII.

3.    Zapraszamy na Eucharystie Młodych w piątek o godz. 19.00 w naszej parafii. Zapraszamy w sposób szczególny młodzież z kl. VIII szkoły podstawowej. Jest to ich spotkanie w ramach spotkań miesięcznych.

4.    Pod chórem znajduje się kosz, do którego można wrzucać przybory szkolne (piórniki, kredki, flamastry, długopisy itp.), które zostaną przekazane dzieciom w Afryce.

5.    Organizujemy wyjazd na Diecezjalny Kongres Różańcowy w Świnicach Warckich w dn. 05 października. Zapisy w kancelarii.

6.    W najbliższy czwartek w Galewie o godz. 17.00 odbędzie się dekanalne spotkanie Kół Żywego Różańca.

7.    Dziękujemy za ofiary z ul. Broniewskiego 3 i Warenki oraz za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 15.09.2019 r.
sobota, 07 wrzesień 2019 15:22

XXIII Niedziela Zwykła


23 niedziela zwykła 2019

1.     Dzisiejsza niedziela to Narodzenie NMP, tzw. Matki Bożej Siewnej. Po każdej mszy poświęcenie ziarna na zasiew.

2.     W przyszłą sobotę o godz. 8.00 wyjazd na akcję Polska pod krzyżem. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisy do czwartku. Koszt 30 zł.

3.     Również w sobotę, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 15.00 msza na Warence. W naszym kościele po mszy o godz. 18.00 procesyjnie przejdziemy pod krzyż misyjny i tam w duchowej łączności z uczestnikami akcji Polska pod Krzyżem będziemy się modlić.

4.     Za tydzień w niedzielę po mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla młodzieży z kl. VI, które chcą przystąpić do bierzmowania. Będą rozdawane dzienniczki. Natomiast po Mszy św. o godz. 16.00 spotkanie dla kl. VIII.

5.     W parafii NSPJ w Turku odbywają się co niedzielę o godz. 15.00 nauki przedmałżeńskie. Rozpiska w kruchcie.

6.     W środę po wieczornej nowennie wystawienie Najświętszego Sakramentu i konferencja dla mężczyzn. Zapraszamy nie tylko Rycerzy Kolumba, ale także wszystkich mężczyzn, ojców, mężów czy dziadków.

7.     We wtorek spotkanie kręgu biblijnego po mszy św. wieczornej.

8.     Odnowa w Duchu Świętym zaprasza do kościoła NSPJ na rekolekcje, które rozpoczną się 12 września o godz. 19.00.

9.  Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY”, w którym znajdziemy artykuły nt. akcji Polska pod Krzyżem wraz z programem. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są także do nabycia kalendarze w cenie 5 zł.

10.    Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.
                                  
Turek, dn. 08.09.2019 r.
Strona 1 z 38
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452