24 niedziela zwykła 2019

1.    Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika katolickiego „IDZIEMY”, w którym znajdziemy m.in. zdjęcie i krótki tekst z wyjazdu wakacyjnego ministrantów na Litwę. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są także do nabycia kalendarze katolickie w cenie 5 zł.

2.    Dziś po mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla VI kl. szkoły podst., a po mszy św. o godz. 16.00 dla klas VIII.

3.    Zapraszamy na Eucharystie Młodych w piątek o godz. 19.00 w naszej parafii. Zapraszamy w sposób szczególny młodzież z kl. VIII szkoły podstawowej. Jest to ich spotkanie w ramach spotkań miesięcznych.

4.    Pod chórem znajduje się kosz, do którego można wrzucać przybory szkolne (piórniki, kredki, flamastry, długopisy itp.), które zostaną przekazane dzieciom w Afryce.

5.    Organizujemy wyjazd na Diecezjalny Kongres Różańcowy w Świnicach Warckich w dn. 05 października. Zapisy w kancelarii.

6.    W najbliższy czwartek w Galewie o godz. 17.00 odbędzie się dekanalne spotkanie Kół Żywego Różańca.

7.    Dziękujemy za ofiary z ul. Broniewskiego 3 i Warenki oraz za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 15.09.2019 r.

23 niedziela zwykła 2019

1.     Dzisiejsza niedziela to Narodzenie NMP, tzw. Matki Bożej Siewnej. Po każdej mszy poświęcenie ziarna na zasiew.

2.     W przyszłą sobotę o godz. 8.00 wyjazd na akcję Polska pod krzyżem. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisy do czwartku. Koszt 30 zł.

3.     Również w sobotę, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 15.00 msza na Warence. W naszym kościele po mszy o godz. 18.00 procesyjnie przejdziemy pod krzyż misyjny i tam w duchowej łączności z uczestnikami akcji Polska pod Krzyżem będziemy się modlić.

4.     Za tydzień w niedzielę po mszy św. o godz. 10.00 spotkanie dla młodzieży z kl. VI, które chcą przystąpić do bierzmowania. Będą rozdawane dzienniczki. Natomiast po Mszy św. o godz. 16.00 spotkanie dla kl. VIII.

5.     W parafii NSPJ w Turku odbywają się co niedzielę o godz. 15.00 nauki przedmałżeńskie. Rozpiska w kruchcie.

6.     W środę po wieczornej nowennie wystawienie Najświętszego Sakramentu i konferencja dla mężczyzn. Zapraszamy nie tylko Rycerzy Kolumba, ale także wszystkich mężczyzn, ojców, mężów czy dziadków.

7.     We wtorek spotkanie kręgu biblijnego po mszy św. wieczornej.

8.     Odnowa w Duchu Świętym zaprasza do kościoła NSPJ na rekolekcje, które rozpoczną się 12 września o godz. 19.00.

9.  Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY”, w którym znajdziemy artykuły nt. akcji Polska pod Krzyżem wraz z programem. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Są także do nabycia kalendarze w cenie 5 zł.

10.    Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.
                                  
Turek, dn. 08.09.2019 r.

22 niedziela zwykła 2019

1.      Dziś przypada 80. rocznica wybuch II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwie o poległych w obronie Ojczyzny.

2.      Jutro o godz. 8.00 msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego i Katechetycznego. Zapraszamy dzieci szkół podstawowych, młodzież, wychowawców, nauczycieli i rodziców.

3.      Od jutra kancelaria czynna rano w godz. 7:00-8:00, a po południu 16:00-18:00.

4.      W piątek pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na mszy św. o godz. 7.00 i 7.30, po południu dla dzieci od godz. 15.30 i msza dla dzieci o godz. 16.00, a dla dorosłych spowiedź od godz. 17.30. Kancelaria nieczynna.

5.      W sobotę pierwsza sobota miesiąca. Po mszy św. o godz. 7.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00.

6.      W sobotę od godz. 9.00 objazd chorych i starszych.

7.      Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na akcję Polska pod Krzyżem. W programie m.in. konferencja ks. Dolindo autora książki Jezu Ty się tym zajmij, droga krzyżowa, spowiedź, spotkania z egzorcystami i wiele innych. Koszt 30 zł. Można zabrać spod chóru ulotki.

8.      Są wolne miejsca na wyjazd 7 września do Niepokalanowa. Wyjazd o 6.00.

9.      Odnowa w Duchu Świętym zaprasza na rekolekcje od 12 września w każdy czwartek o godz. 19.00 do kościoła NSPJ w Turku. Szczegóły na plakacie.

10.W przyszłą niedzielę 8 września wspominamy Narodzenie NMP - w Polskiej tradycji Matki Bożej Siewnej. Po każdej mszy św. poświęcenie ziarna do siewu.

11.Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY„, w którym znajdziemy m.in. artykuł i zdjęcie z pielgrzymki rowerowej z naszej parafii, artykuły o II wojnie światowej i wiele innych. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

12.Dziękujemy za ofiary z racji dożynek na dalsze prace w naszym kościele: z Chlebowa, Pęcherzewa, Warenki, Korytkowa, Żuk, Szadowa, Lasek i Obrębizny. Dziękujemy za przygotowanie wieńców dożynkowych.

13.Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy składam serdeczne – Bóg zapłać.

Turek, dn.01.09.2019 r.

21 niedziela zwykła 2019

1.                W dniu wczorajszym o godz. 17.30 wjechała na Jasną Górę pielgrzymka rowerowa naszej parafii i diecezji. Wszystkich pielgrzymów pod kierownictwem ks. Piotra jechało 35.

2.                Dziś na mszy św. o godz. 10.00 parafialne święto dziękczynienia za tegoroczne zbiory.

3.                Jutro uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Msze św. w naszej parafii o godz. 8.00, 10.00 16.00 i 18.00. Mimo dnia pracy pamiętajmy o udziale w Eucharystii.

4.                W przyszłą niedzielę 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwach o poległych w obronie Ojczyzny.

5.                Przyszła niedziela to również dzień imienin ks. bp. Bronisława. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Jego osobie.

6.                W przyszły poniedziałek 2 września o godz. 8.00 msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na tę mszę św. zapraszamy dzieci ze wszystkich szkół podstawowych, nauczycieli i rodziców.

7.                Parafia organizuje wyjazd do Kruszyna k. Włocławka na akcję „Polska pod Krzyżem”. Zapisy w kancelarii. Zachęcamy.

8.                Organizowany jest również wjazd w dn. 07 września do Niepokalanowa i grobu bł. ks. Popiełuszki. Wyjazd o godz. 6.00. Zapisy w kancelarii.

9.                Do nabycia są kalendarze na rok 2020.

10.           Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika Katolickiego IDZIEMY. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

11.           Dziękujemy za ofiarę z ul. Wyszyńskiego 10 oraz za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary składam – Bóg zapłać.

Turek, dn. 25.08.2019 r.

20 niedziela zwykła 2019

1.     W niedzielę, 25 sierpnia, na mszy św. o godz. 10.00 parafialne święto dziękczynienia za tegoroczne zbiory, czyli Dożynki Parafialne. Zapraszamy do udziału wszystkich parafian. Nie tylko z wiosek, ale także z miasta, którzy korzystamy z ciężkiej pracy rolników.

2.     W czwartek o godz. 10.00 wyjedzie na Jasną Górę nasza diecezjalna i parafialna pielgrzymka rowerowa. Wszystkich uczestników Pielgrzymki rowerowej jest 35. W sobotę ta pielgrzymka wjedzie na Jasną Górę około godz. 16.00. Natomiast dziś po mszy św. o godz. 16.00 spotkanie przedpielgrzymkowe.

3.     W sobotę o godz. 15.00 msza św. w Korytkowie. Zapraszamy.

4.     Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „Idziemy”, w którym znajdziemy m.in. zdjęcie i artykuł z wyjścia nasze pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

5.     Organizujemy wyjazd 14 września do Kruszyna pod Włocławkiem na akcję „Polska pod Krzyżem”. Zapisy w kancelarii parafialnej. Zachęcamy.

6.     Dziękujemy za ofiary rodzinie z Wyszyńskiego 5, Pielgrzymom duchowym z autokaru Nr. 2 - Bóg zapłać.

7.     Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 18.08.2019 r.

Bp Mering do pielgrzymów w Turku: Wasze świadectwo pielgrzymowania jest dziś bardzo ważne

„W mocy Bożego Ducha” – to hasło, które towarzyszy setkom pielgrzymów diecezji włocławskiej, którzy przeżywając swoje rekolekcje w drodze wędrują do Częstochowy przed tron Jasnogórskiej Pani. Tradycyjnie 8 sierpnia, we wspomnienie św. Dominika, w parafii pw. św. Barbary w Turku miała miejsce uroczysta Eucharystia dla pątników z Turku i Konina, którzy 13 sierpnia dotrą na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, a wśród koncelebrantów znaleźli się m.in. ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi na rejon koniński, ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego, ks. kan. Marek Molewski, diecezjalny koordynator ds. pielgrzymek, ks. kan. Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz oraz księża z rejonu konińskiego i ci pielgrzymujący. Homilię wygłosił ks. Mateusz Szurgot, kapelan Biskupa Włocławskiego.

1

Na początku liturgii wszystkich zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, prosząc jednocześnie Pasterza diecezji o sprawowanie Eucharystii w intencji pielgrzymów, słowo umocnienia i Boże błogosławieństwo.

Clipboard01

Podczas homilii ks. Mateusz Szurgot, nawiązując do liturgii słowa, pytał zebranych za Mistrzem z Nazaretu kim dla nich On jest. „Dziś, podczas tej pielgrzymki Jezus stawia tobie bracie i siostro konkretne pytanie: Kim dla ciebie jestem? Ale uważaj, spójrz na Piotra. On wyznał w porywie serca, ale nie do końca uznał tę prawdę. Chciał Mesjasza bez męki. Uważał, że tej męki nie potrzebuje. Znamy to …”. Kontynuując swoje zamyślenia homilista podkreślił, że odrzucenie męki Jezusa, to wielka pokusa także naszych czasów. Mówił, że łatwo jest wybrać Jezusa wszystko tolerancyjnego, układającego się ze światem i afirmującego wszystko żeby czasem nikomu się nie narazić. Ks. Szurgot wskazał przy tym na postawę Piotra, który w swojej wierze nie jest do końca dojrzały. „Piotr, który tak myśli słyszy od Jezusa: «Jesteś mi zawadą. Nie myślisz po Bożemu, ale po ludzku!» Miał być skałą, a stał się kamieniem potknięcia, przeszkodą dla Chrystusa w jego planie zbawienia.”

 DSC1262

Kończąc swoje rozważenie ksiądz kapelan raz jeszcze przywołał postać św. Piotra, tym razem nawiązując do sytuacji kiedy ten gorzko zapłakał. „A ty? Kiedy zapłakałeś nad sobą? A może to dopiero przed tobą? Może na tej pielgrzymce? Przyjmij te łzy z całą ich czułością i idź z nimi do Chrystusa, a wtedy zobaczysz tak jak Piotra, że ostatecznie Jezus jest Skałą, z której wypłynęła krew i woda, abyśmy mogli narodzić się do nowego życia.”

 DSC1265

Przed błogosławieństwem wyrazy swojej wdzięczności w imieniu pielgrzymów skierowali do Księdza Biskupa ks. Kamil Jakubowski i ks. Konrad Dreszler, kierownicy pielgrzymek konińskiej i tureckiej. Wyrazem ich wdzięczność był ofiarowany obraz Czarnej Madonny, który stworzony został z miniaturowych zdjęć przedstawiających osoby pielgrzymujące w ubiegłym roku na Jasną Górę, a także ornat z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe.

 DSC1280

Na zakończenie słowo umocnienia do pielgrzymów skierował ks. bp Mering, nawiązując do postaci św. Dominika, patrona dnia, który mógłby być patronem każdej pielgrzymki, bo sam przeszedł bardzo dużą część Europy. „Dziś ruszamy w naszą drogę, tak jak św. Dominik, aby nieustępliwie bronić sprawy Bożej. Wy też drodzy pielgrzymi pójdziecie dokładnie z tymi samymi zamiarami. Jak zawsze podczas pielgrzymki nosicie swoje sprawy prywatne i osobiste, czasem trudne, czasem dziękczynne. Wszystko dla Pana Boga jest ważne.”

 DSC1290

Kontynuując swoje słowo hierarcha podkreślił, że czas w którym przyszło nam żyć jest bardzo trudny. „Jesteśmy w bardzo trudnym, a może w jednym z nawet najtrudniejszych momentów w historii Kościoła na kontynencie europejskim. Sami doskonale wiecie, że również w naszej diecezji namnożyło się wiele aktów nienawiści i agresji skierowanych przeciw religii naszego Pana. Dlatego wasze świadectwo pielgrzymowania jest w dzisiejszych czasach tak bardzo ważne".

 DSC1288

Kończąc Pasterz diecezji zwrócił uwagę na udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych. „Nam jest trudno w czasie całej pielgrzymki, ale niewątpliwie im jest zdecydowanie trudniej.” – powiedział bp Mering życząc jednocześnie, aby intencje, z którymi idą zostały wysłuchane.

 DSC1292

Około godziny 10.00 pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. W tym roku pielgrzymka turecka liczy ok. 180 pielgrzymów.

 DSC1294

18 niedziela zwykła 2019


1.     We wtorek święto Przemienienia Pańskiego i odpust w Galewie. O godz. 7.00 sprzed naszego kościoła wyruszy tradycyjnie piesza pielgrzymka do Galewa. Zakończenie pielgrzymki w Galewie po sumie odpustowej. Powrót indywidualny. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału. Msze święte w Galewie o godzinie 7.00, 9.00, 10.00, 11.30, 15.00, 17.00.

2.     W Galewie będzie prowadzona Akcja Honorowego Krwiodawstwa od godz. 10.00 do 13.00. Pamiętajmy, że krew ratuje życie.

3.     We wtorek około godz. 17.00 przyjdzie Piesza Pielgrzymka z Gdańska i Gdyni. Przyjmijmy pielgrzymów do naszych domów, aby mogli odpocząć przed dalszym pielgrzymowaniem.

4.     W środę około godz. 20.00 przyjdzie Piesza Pielgrzymka z Konina. Przyjmijmy ich w naszych domach na nocleg i odpoczynek.

5.     W czwartek 8 sierpnia po mszy św. o godz. 8.00 sprawowanej przez J. E. Ks. Bp. Wiesława Alojzego Meringa wyruszy Piesza Pielgrzymka z naszej parafii, miasta i okolic na Jasną Górę. Zgromadźmy się jak najliczniej, aby pożegnać pielgrzymów w ich drodze do Matki. Zapisy na pielgrzymkę są przyjmowane w kancelarii parafialnej. Przypominamy, że dziś po mszy św. wieczornej spotkanie przed pielgrzymką w czasie którego będzie można jeszcze się zapisać.

6.     Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY„, a w tym numerze szczegółowa relacja ze zdjęciami z uroczystości Święta Policji w naszej parafii z okazji 100-lecia powstania Państwowej Policji. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

7.     Dziękujemy za ofiary od rodz. z Wyszyńskiego 10, O.W.3 za te składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszym kościele, składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 04.08.2019 r.

Święto Policji


W stulecie powstania Państwowej Policji ks. bp Wiesław Mering przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji policjantów i pracowników świeckich policji w parafii św. Barbary w Turku.
 
Zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz miejscowej parafii.

swp3
 
W homilii ks. bp Mering wspomniał ubiegłoroczne wydarzenia organizowane z okazji stulecia niepodległości, nierozerwalnie związane z jubileuszem i podkreślił, że co czwartą ofiarą mordu katyńskiego był polski policjant. – Stalinowski gułag jest tym dla policji, czym był Dachau dla polskich księży, gdzie zginęło ponad 220 prezbiterów naszej diecezji – zwrócił się do funkcjonariuszy. W prezbiterium kościoła św. Barbary jest przedstawiony m.in. bł. ks. Michał Kozal, sufragan diecezji włocławskiej, który zginął w Dachau. – Przypominam, jak piękne karty ma polska policja w swojej historii, ilu prawdziwych męczenników i patriotów przywiązanych do swojej Ojczyzny i chcących jej służyć było członkami waszych formacji. Ta historia uczy słusznej dumy i prawdziwej pokory – zaznaczył ks. bp Wiesław Mering.
 
Docenił  też ważną inicjatywę – akcję krwiodawstwa pod hasłem: „100 litrów krwi na stulecie policji”.

swp4
 
Święto policji wypadło w dzień wspomnienia dziadków Jezusa – świętych Anny  i Joachima. – Niech świeci patronowie wyproszą błogosławieństwo i wolę służby, która ma zapewnić narodowi sprawiedliwość i prawdziwy pokój – życzył jubilatom Biskup Włocławski.

SWP7
 
Po podziękowaniach ks. bp Mering wraz z komendantem policji odsłonił tablicę upamiętniająca 100-lecie powstania Państwowej Policji.

swp1
 
Mszę św. koncelebrowali ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego oraz prezbiterzy z dekanatu, a uczestniczyli w niej komendant wojewódzki, komendanci lokalnych komend policji, przedstawiciele władz samorządowych, policjanci, pracownicy cywilni komend i ich rodziny.

swp8
 
Szersza relacja zostanie opublikowana w „Ładzie Bożym”.

17 niedziela zwykła 2019

1.    W kancelarii parafialnej przyjmowane są zapisy na Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszy 8 sierpnia z naszej parafii, a także zapisy na pielgrzymkę rowerową.

2.    We wtorek przyjdzie na nocleg Piesza Pielgrzymka z Witkowa, która nocuje w szkole podstawowej nr 5.

3.    W piątek pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na mszy św. o godz. 7.00 i popołudniu od godz. 17.30.

4.    W sobotę pierwsza sobota miesiąca. Po mszy św. o godz. 7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00. Nie ma objazdu chorych i starszych.

5.    W przyszły wtorek odpust w Galewie. Szczegóły na plakacie

6.    W przyszły wtorek o godz. 17.00 przyjdzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka z Gdańska i Gdyni. Prosimy o przyjęcie pielgrzymów w naszych domach, aby mogli odpocząć przed dalszym pielgrzymowaniem.

7.    Spotkanie organizacyjne dla naszych pielgrzymów na Jasną Górę dziś po mszy św. o godz. 16.00.

8.    Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY„. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

9.    Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę oraz od K.Ż.R. nr 6. Za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 28.07.2019 r.

16 niedziela zwykła 2019

1.    Zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę przyjmowane są w kancelarii parafialnej. Przyjmowane są także zapisy na pielgrzymkę rowerową.

2.    Można również w kancelarii parafialnej zapisać się na wyjazd duchowych pielgrzymów na Jasną Górę w dniu 13 sierpnia.

3.    Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „ IDZIEMY„. Zachęcamy do czytanie prasy katolickiej.

4.    W czwartek wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców. Po mszy św. wieczornej poświęcenie pojazdów. Wszystkich kierowców wraz z pojazdami serdecznie zapraszamy.

5. W piątek wspomnienie św. Joachima i Anny rodziców NMP i dziadków Pana Jezusa. W tradycji chrześcijańskiej jest to dzień Dziadka i Babci. Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych dziadkach i babciach.

6.    Również w piątek o godz. 11.00 msza św. w int. Policjantów i pracowników świeckich Policji. Wszystkich policjantów, pracowników policji świeckich wraz z rodzinami serdecznie zapraszamy. Po mszy św. odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100 – lecie powstania Państwowej Policji.

7.    W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 16.00 spotkanie przedpielgrzymkowe.

8.    Dziękujemy za ofiarę z Żuk. Bóg zapłać.

9.    Dziękujemy również za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac w naszym kościele składam – Bóg zapłać.

Turek, dn. 21.07.2019 r.
Strona 1 z 28
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452