Chór Parafialny

Chór Parafialny (1)

DSCN4487

Na początku XXI w. proboszcz parafii ksiądz kanonik Mirosław Frankowski postanowił artystycznie ożywić życie wspólnoty parafialnej i powołać do życia chór. W 2006r. ksiądz Frankowski powierzył prowadzenie chóru Marii Szczap mieszkającej w Kaliszu, ale rodowitej Turkowiance.
Początkowo chór liczył 15 osób reprezentujących różne środowiska, zawody i grupy wiekowe. Przez dziewięć lat istnienia chóru ta liczba powiększyła się dwukrotnie.
Wszystkich łączy jedno – pasja wspólnego muzykowania zgodnie ze starą reguła, która głosi, że ten, kto śpiewa modli się dwa razy.
Mówi się, że o człowieku świadczą jego dokonania, to stwierdzenie odnosi się również do chóru albowiem przecież chór to też ludzie. A dokonania są niebagatelne.
Oto najważniejsze z nich:
· Występ podczas mszy transmitowanej na cały świat przez TV Polonia – czerwiec 2012
· Stworzenie oprawy muzycznej doniosłego wydarzenia w historii parafii św.Barbary, jakim była jego konsekracja – maj 2009
· Zdobycie drugiego miejsca oraz wyróżnienia na przeglądach chórów W Cieniu Galewskiego Wzgórza – wrzesień 2012 oraz 2014
· Wykonanie Kantaty „Przy sercu Twoim” Zbigniewa Małkowicza pod batutą Tadeusza Wicherka – luty 2008
· Wykonanie „Kantaty do Bogarodzicy” Zbigniewa Małkowicza z zespołem Lumen – maj 2011
· Oprawa muzyczna uroczystości podniesienia do rangi sanktuarium kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Świętego Walentego na wzgórzu Galewskim – maj 2013
· Występ podczas ogólnopolskiej pielgrzymki honorowych dawców krwi w Bazylice w Licheniu
· Oprawa muzyczna do licznych mszy ekumenicznych w kościołach ewangelickich w Turku, Koninie i w Żychlinie.
· Kilkukrotne przygotowanie i wykonanie koncertów Kolenda w kościele pod wezwaniem świętej Barbary oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Turku
· Jak również stałe uczestnictwo w życiu wspólnoty parafialnej i muzyczne uczestnictwo w licznych mszach świętych w naszym kościele.
A  tego wszystkiego dokonała  przecież grupa niezawodowych śpiewaków, ale śpiewaków z pasją angażujących się w to wspólne dzieło całym sercem i duszą.
Sukcesy jak wiadomo nie przychodzą łatwo i trzeba na nie mocno pracować. Na swoje sukcesy chórzyści pracują w poniedziałki, wtorki a czasem środy, nie bacząc na jesienne szarugi, zimowe mrozy czy emisje ulubionych seriali telewizyjnych.

Próby chóru odbywają się w czwartki i piątki w sali parafialnej przy kościele zawsze od godziny, 16:45 ale również podczas warsztatów – takie trzydniowe warsztaty wokalne pod kierownictwem Marii Szczap odbyły się we wrześniu 2014 roku w Licheniu, a następne są planowane jeszcze w tym roku – jesienią.

Tutaj mała uwaga – Wszyscy państwo możecie być współtwórcami dalszym sukcesów chóru!
Co należy zrobić? Porostu przyjść na próbę i śpiewać razem z grupą tych przesympatycznych ludzi.

O dyrygencie:
Szanowni Państwo jak wiadomo sukces żadnego chóru nie jest możliwy bez dyrygenta. Pozwólcie, że opowiem w kilku słowach o Marii Szczap, która nie bez przyczyny jest nazywana przez niektórych Spiritus movens całego przedsięwzięcia. Przedsięwzięcia pod nazwą Chór przy Parafii Świętej Barbary w Turku.
Maria Szczap jest rodowitą Turkowianką, w Turku stawiała swe pierwsze muzyczne kroki kończąc turkowską szkołę muzyczną, jednocześnie śpiewała w trio wokalnym pod czujnym okiem Anety Janiak, dalej w liceum ogólnokształcącym śpiewała w Chórze Viribus Unitis pod kierownictwem Joanny Gogulskiej i to od niej zaraziła się muzyczną pasją.  
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 10 lat śpiewała w kwartecie wokalnym The Sunday Singers. Aktualnie nauczyciel muzyki i śpiewu. Na co dzień zaraża swoją muzyczną pasją rożne grupy wiekowe.
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452