• sobota, 08 grudzień 2018 09:56

Odpust ku czci św. Barbary 2018 (tekst+zdjęcia)

Barbórka i odpust w naszej parafii

(więcej zdjęć w galerii)

04 grudnia br. parafia pw. św. Barbary w Turku przeżywała uroczystość odpustową, która stała się okazją do corocznej modlitwy w intencji górników, ich rodzin i osób zmagających się z bezrobociem. Głównym celebransem i kaznodzieją był ks. biskup Stanisław Gębicki, natomiast koncelebrowali ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii; ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii; ks. prał. Marek Sobociński, dyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej; oraz ks. prał. Marek Kasik, dziekan dekanatu tureckiego.

DSC0148
W sumie odpustowej uczestniczyli parafianie oraz goście: górnicy, pracownicy kopalni, zarząd, władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz orkiestra górnicza.

DSC0184
Odnosząc się do żywota św. Barbary, ks. biskup przypomniał w homilii, że odwaga wiary patronki parafiispotkała się ze strachem ojca – wysokiego urzędnika pogańskiego państwa. Kochała ona zapewneswojego ojca i znała doskonale Boże przykazanie: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, ale nie mogła z tej racji wyrzec się Chrystusa i trwała przy Nim do końca. Św. Barbara uczy nas zatem odwagi wobec śmierci, która przecież nikogo nie ominie, oraz pokazuje, że nie powinniśmy patrzeć z lękiem na to ostanie spotkanie z Bogiem; jesteśmy bowiem Jego przyjaciółmi i Jego dziećmi.

DSC0173
Kaznodzieja odwołał się także do liturgii słowa i zauważył, że nic – ani utrapienie, ani ucisk, ani prześladowanie, ani niebezpieczeństwo, ani miecz, ani śmierć – nie mogłooddzielić św. Barbary od Chrystusa. Ona wypełniładokładnie słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii: Boga postawiła na pierwszym miejscu w swoim życiu.

DSC0164

Ks. biskup modlił się także, aby św. Barbara – patronka górniczego trudu – opiekowała się naszą wiarą, wypraszała codzienną odwagę w wyzwania wiary, naprawy zła, nawracania się, prostowania naszych życiowych dróg oraz modliła się o prawdziwy patriotyzm, któremu na imię: solidarność z Ojczyzną i Kościołem.
Na zakończenie Mszy odpustowej wdzięczność za sprawowanie Eucharystii ks. biskupowi oraz wszystkim wiernym oraz za wspólne świętowanie barbórki i modlitwy za górników wyrazili ks. proboszcz i zarząd kopalni.

DSC0174
Czytany 2076 razy Ostatnio zmieniany sobota, 08 grudzień 2018 10:07