• poniedziałek, 27 sierpień 2018 07:38

Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pieszej pielgrzymki tureckiej (tekst+zdjęcia)

8 sierpnia br. w parafii pw. św. Barbary w Turku miała miejsce uroczysta Eucharystia na rozpoczęcie XXVIII Pieszej Pielgrzymki Tureckiej na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 8:00 przewodniczył i wygłosił homilię ks. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący w radzie ds. migracji, turystyki i pielgrzymek w Polsce. Ponadto Eucharystię koncelebrowali ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi rejonu konińskiego, ks. Marek Molewski, diecezjalny koordynator pielgrzymek, księża z dekanatu i okolic oraz księża pielgrzymi. Na Mszy św. uczestniczyli oprócz pielgrzymów tureckich również pątnicy z Konina.

1

Na samym początku liturgii wszystkich zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii pw. św. Barbary. Ksiądz Frankowski w powitaniu nawiązał do osoby św. Dominika, którego wspomnienie patronalne na ten dzień przypadało i poprosił księży biskupów i pozostałych prezbiterów, aby Najświętszą Ofiarę sprawowali w intencji pątników z Turku i Konina.

DSC9700

Podczas homilii ks. bp Zadarko powiedział do zebranych, że czas który jest przed nimi będzie czasem wędrowania ku Jasnej Górze. Hierarcha zaapelował jednocześnie żeby nie było to jedynie zwykłe przejście, ale zdecydowanie coś więcej. „Będziecie wędrować pośród pól i lasów, przez miejscowości małe i wielkie spotykając przede wszystkim na swojej drodze Boga oraz przeżywając swoją relację z Nim” – powiedział bp Zadarko. W następnej kolejności kaznodzieja nawiązał do Ewangelii z dnia, która przedstawiała obraz Jezusa i kobiety kananejskiej, która usilnie prosiła o wypędzenie złego ducha z jej córki. Hierarcha podkreślił, że „pragnieniem Serca Jezusowego, pragnieniem Boga jest zbawić wszystkich ludzi bez wyjątku. Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas wszystkich przypomnieniem o misyjności kościoła […] Wszyscy jesteś uprawnieni do tego żeby głosić swoim życiem Dobrą Nowinę”.

DSC9732

Przed błogosławieństwem swoje słowo do zebranych skierował ks. bp Stanisław Gębicki apelując żeby pątnicy pielgrzymkowy szlak przeszli z konkretnymi intencjami, a w sposób szczególny mając na uwadze nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Ponadto ks. biskup podziękował gospodarzowi miejsca ks. kan. Frankowskiemu za jak co roku życzliwe przyjęcie, obecnym prezbiterom w tym ks. prał. Kochańskiemu, ks. prał. Niemirze i ks. Molewskiemu. Pielgrzymi obecni w świątyni swoje podziękowania wyrazili gromkimi brawami.

DSC9739

Na zakończenie Eucharystii wyrazy wdzięczności za przybycie i za sprawowaną Mszę św. wyrazili księżom biskupom ks. Konrad Dreszler, kierownik pielgrzymki tureckiej oraz ks. Kamil Jakubowski, kierownik pielgrzymki konińskiej przekazując na ręce hierarchów pamiątkowe stuły nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

DSC9741

Ponadto ks. kan. Mirosław Frankowski i ks. Dariusz Ziemniak, były kierownik pielgrzymki tureckiej, a obecnie proboszcz parafii Spycimierz złożyli na ręce ks. bp Krzysztofa Zadarko ikonę przedstawiającą św. Barbarę, patronkę świątyni.

DSC9743

Około godziny 10:00 pielgrzymi wyruszyli na szlak. W tym roku pielgrzymka konińska liczy ponad 220 pielgrzymów, zaś pielgrzymka turecka ok. 180 pielgrzymów. Od tego roku kierownikami pielgrzymek są ks. Konrad Dreszler z Turku i ks. Kamil Jakubowski z Konina.
Czytany 2322 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 sierpień 2018 07:51