• sobota, 06 luty 2016 00:00

Czas Wielkiego Postu

Środą Popielcową 10 lutego 2016 roku rozpoczynamy w Kościele okres Wielkiego Postu. Główne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu do godnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc je należycie przeżyć.
Tradycyjnie w Środę Popielcową uczestniczymy we Mszy św. z obrzędem posypania głowy popiołem na znak pokuty. Obrzędowi temu towarzyszą słowa: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".  Tego dnia obowiązuje post ścisły.
Wielki Post jest dla wierzących dobrą okazją do refleksji i nawrócenia. Liturgia stawia nam przed oczy trudną i bolesną drogę, którą szedł Chrystus, by przynieść światu zbawienie. Pokazuje dar Miłości Boga, który oddał samego siebie, by zgładzić nasze grzechy. Przypomina też, że przez sakrament chrztu św. również i my pragniemy podążać nią w ślad za Synem Bożym.

Warto zarezerwować sobie czas na udział w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa niech będzie dla nas przyglądaniem się naszemu osobistemu życiu przez pryzmat osób i wydarzeń, które odnotowane są w poszczególnych jej stacjach.

Gorzkie Żale, czyli rozważanie Męki Pańskiej mają nam uświadomić wielką miłość Pana Jezusa do każdego z nas i fakt, iż na naszej drodze nie jesteśmy sami – towarzyszy nam Chrystus i Jego Matka.
Trudno sobie wyobrazić przemianę życia bez dobrego przeżycia rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje to czas szczególnego spotkania z miłującym Ojcem, to czas wyjścia na pustynię, spojrzenia na swoje życie z dystansem i zrobienia dobrych postanowień.
Należy pamiętać o przystąpieniu do sakramentu pokuty, by mając czyste serce być przygotowanym na przyjęcie łaski Bożej, bez której nawet największy nasz wysiłek może okazać się daremny.
Szczególną pomocą w przeżywaniu Wielkiego Postu jest rozważanie Słowa Bożego oraz modlitwa.
Warto zrezygnować z popularnych postanowień, np. zaprzestania jedzenia słodyczy, na rzecz zobowiązania się do codziennej lektury i rozważania fragmentu Pisma św. lub odmawiania dodatkowej modlitwy w konkretnej intencji.
Pamiętajmy również o jałmużnie wielkopostnej, która niekoniecznie musi przybrać wymiar materialny – może być inną formą obdarowania drugiego człowieka – poprzez poświęcenie mu swojego czasu, rozmowę, obecność, pomoc.
Wielki Post jest dobrym czasem na przyjęcie Bożego Miłosierdzia i na próbę ofiarowania miłosierdzia ludziom.
Czytany 1586 razy Ostatnio zmieniany sobota, 06 luty 2016 22:47