• czwartek, 03 grudzień 2015 00:00

ODPUST PARAFIALNY ŚW. BARBARY

Jak co roku 4 grudnia przeżywaliśmy Uroczystości Odpustowe ku czci św. Barbary - patronki Górników i naszej Parafii. Tegoroczynym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Bp Stanisław Gębicki. Wspólnie z nim Mszę św. o godzinie 13.00 koncelebrowali: Ks. Kanonik Piotr Sierzchała - Dyrektor Muzeum Diecezjalnego we Włocławku, Ks. Prałat Marek Kasik - Dziekan Dekanatu Tureckiego, Ks. Kanonik Stanisław Nasiński - proboszcz parafii MB Fatimskiej i Ks. Kanonik Mirosław Frankowski - Proboszcz parafii św. Barbary. Parafialne uroczystości zgromadziły na odpustowej sumie liczne grono przedstawicieli Braci Górniczej wraz z pocztami sztandarowymi, Przedstawicieli Parlamentu i Władz Samorządowych: Powiatu, Miasta i Gminy, Poczty sztandarowe Górników, Strażaków, Zakładów Pracy i Organizacji społecznych działających na terenie naszego miasta. Nie mogło oczywiście zabraknąć na naszych uroczystościach Orkiestry górniczej, naszych Parafian oraz gości. W homilii Ks. Biskup zadając pytanie czy Święta żyjąca w tak odległych czasach może przemawiać do ludzi XXI wieku? odpowiedział m.in.:"Św. Barbara przemawia do nas najpierw swoja wiarą. Wiara jest zawsze młoda, nigdy się nie starzeje, jest dzisiejsza. Dziś osobiście to ja muszę odpowiedzieć Panu Bogu, muszę mu powiedzieć, że wierzę. Ja osobiście i dobrowolnie. Tak uczynił mój dziadek, tak uczynił mój tato. Ty też musisz odpowiedzieć osobiście, że wierzysz, albo stanąć obok. W akcie wiary nie może nas wyręczyć nikt, ani ojciec, ani matka. Nikt ! To jest moja osobista odpowiedź, moja osobista relacja z Bogiem. Inaczej po prostu nie ma wiary! Św. Barbara w tak młodym wieku okazała niezwykłą dojrzałość w wierze. Wyrazem jej było opowiedzenie się całkowite i bezwarunkowe za Chrystusem i trwanie przy Nim. Nie uległa żadnemu naciskowi z zewnątrz. Zachowała swoją wolność i godność osobistą. Postawiła miłość do Jezusa wyżej od wszelkich wartości ziemskich. I w obronie tych wyższych wartości oddała Bogu w ofierze swoje młode życie. Staje dziś przed nami jako przykład postawy dojrzałości w wierze. Postawy wiernego trwania przy wartościach wyznawanej przez siebie wiary. Ona dzisiaj uczy nas jak powinien zachować się chrześcijanin w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji swojego codziennego życia, że ma stanąć po stronie wartości z których nie wolno mu nigdy zrezygnować !!!"
Dziekujemy Braci Górniczej za dar w postaci nowych obrusów ołtarzowych dla naszego kościoła. Zawierzamy całą naszą parafię, wszystkich Górników i ich rodziny opiece św. Barbary.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.
Czytany 6002 razy Ostatnio zmieniany sobota, 05 grudzień 2015 12:38