• piątek, 03 kwiecień 2015 00:00

WIELKI TYDZIEŃ 2015

„ Hosanna Synowi Bożemu,  błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie.
Hosanna na wysokości”

Dnia 29 marca 2015 roku przeżywaliśmy w naszej parafii Niedzielę Męki Pańskiej. Zgodnie z opisem zawartym we wszystkich Ewangeliach Jezus przed Męką przybył do Jerozolimy. Lud, widząc go jadącego na osiołku wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc przed nim na drodze szaty oraz gałązki. Tradycja świętowania uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy wyrażona jest przez przyniesienie do kościoła i poświęcenie gałązek wierzby, które w Wielką Sobotę zostaną spalone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku liturgicznym.
Naszym parafialnym uroczystościom o godz. 11.30 przewodniczył Ks. Proboszcz Kan. Mirosław Frankowski. Przed Mszą św. poświęcenia gałązek palmowych przyniesionych przez licznie zgromadzonych parafian dokonał ks. Proboszcz, a po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii odczytanej przez ks. Jana przeszliśmy w uroczystej procesji wokół świątyni.
W czasie Eucharystii wysłuchaliśmy opis Męki Pańskiej według św. Marka.
Niedziela Palmowa rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, jest zatem przygotowaniem  do przeżycia wspomnienia śmierci i zmartwychwstania Jezusa.Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży.
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ Z NIEDZIELI PALMOWEJ

Triduum Paschalne

Nieśmiertelny Bóg przyjął śmiertelną naturę, aby za nas umrzeć i swoją śmiercią naszą naturę unicestwić. (św. Augustyn)

W dniach 2,3,4 kwietnia przeżywaliśmy w naszej parafii Święte Triduum Paschalne, będące wspomnieniem Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Triduum obejmuje Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz najważniejszą uroczystość w ciągu roku – liturgię Wigilii Paschalnej zakończoną procesją rezurekcyjną po zachodzie słońca.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Zgodnie z najdawniejszą tradycją, w godzinach wieczornych, odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Obchodzimy w niej ustanowienie dwóch sakramentów: Najświętszej Ofiary (Eucharystii) i sakramentu Kapłaństwa. Koncelebrowali ją wszyscy kapłani z naszej parafii, co podkreśla jedność ofiary, jedność kapłaństwa i wspólnoty całego  ludu Bożego. Po obrzędach wstępnych i Liturgii Słowa Ksiądz Proboszcz, naśladując Chrystusa, dokonał symbolicznego obrzędu umycia nóg  12 mężczyznom. Po  Liturgii Eucharystycznej nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, w której trwała adoracja mająca symbolizować trwanie przy Jezusie w Ogrójcu. Następnie z ołtarza zdjęto obrusy, co symbolizuje opuszczenie Chrystusa przez najbliższych i obnażenie Go przed ukrzyżowaniem.

Liturgia Wielkiego Piątku

W wieczornej liturgii wspominamy Mękę i Śmierć Chrystusa. Zbawiciel oddał dobrowolnie swe życie umierając na krzyżu. W ten sposób dokonał dzieła odkupienia ludzi. Atmosferę tego dnia cechuje szczególna powaga, zaduma i skupienie. Nabożeństwo rozpoczął szczególny akt pokory – wszyscy księża z naszej parafii oddali cześć Chrystusowi poprzez leżenie krzyżem przed ołtarzem. W przebiegu liturgii wysłuchaliśmy śpiewanej Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana w wykonaniu p. Roberta Wręczyckiego, p. Wojciecha  Przysło i księdza Dariusza Ziemniaka. W homilii ksiądz Dariusz podkreślił wartość Ofiary Chrystusa jako konkretnego działania, które potwierdziło wiele razy deklarowaną Miłość do wszystkich ludzi, bez wyjątku. Następnie przeżywaliśmy obszerną modlitwę wiernych obejmującą intencje wszystkich ludzi oraz obrzęd adoracji Krzyża przez kapłanów, ministrantów i ogół wiernych. Po Komunii św. Ciało Chrystusa w monstrancji zostało przeniesione w procesji do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu trwała przez całą noc, a w jej przygotowaniu pomogli ministranci, schola parafialna oraz grupy modlitewne działające przy parafii: Koła Żywej Róży, Odnowa w Duchu Świętym, Domowy Kościół.

Wigilia Paschalna

Najważniejszą częścią Triduum Paschalnego jest Wigilia Paschalna w Wielką Noc. Należąc liturgicznie do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania odbywa się w sobotni wieczór po zapadnięciu zmroku. W tę właśnie Noc, będącą czuwaniem na cześć Pana, przeżywamy Jego paschę, czyli przejście ze śmierci do życia.
Wigilia Paschalna rozpoczeła się Liturgią Światła, podczas której Ks. Proboszcz Kan Mirosław Frankowski poświecił ogień będący symbolem przejścia z ciemności do światła. Następnie zapalono od niego paschał i kolejno przekazywano płomień wiernym. Stojąc z zapalonymi świecami wierni słuchali śpiewanego przez księdza Dariusza Ziemniaka Orędzia Wielkanocnego (Exsultetu).
Następnie Liturgia Słowa w czytaniach i psalmach objęła wszystkie dzieła, których Pan Bóg dokonał dla swego ludu.
W Liturgii chrzcielnej nastąpił śpiew Litanii do Wszystkich Świętych i błogosławieństwo wody chrzcielnej. Po poświęceniu wody chrzcielnej wierni, stojąc i trzymając w ręku zapalone świece, wspólnie odnowili przyrzeczenia chrzcielne i zostali pokropieni wodą święconą.
W Liturgii Eucharystycznej w sposób sakramentalny uobecniło się paschalne przejście Chrystusa przez śmierć do nowego życia.
Całość obchodów Wigilii Paschalnej zakończyła procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Na czele procesji niesiony był krzyż przyozdobiony purpurową stułą (krzyż zwycięski), figura Zmartwychwstałego oraz Najświętszy Sakrament. Na zakończenie procesji Ks. Proboszcz udzzielił wszystkim błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Dziękujemy wszystkim wiernym i gościom za udział w Świętym Triduum Paschalnym. Szczególne podziękowania kierujemy do osób zaangażowanych w przeżycie tych świętych dni: Druhom Strażakom, Braci Górniczej, Pocztom Sztandarowym, wszystkim Grupom modlitewnym, Służbie Liturgicznej, Księżom, Gościom, Parafianom i wszystkim, którzy pomagali przy budowie Grobu Pańskiego.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Czytany 7111 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 kwiecień 2015 22:49