• środa, 24 grudzień 2014 00:00

Spotkania opłatkowe

Wieczerza wigilijna w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszajacym wieczorem roku. Jest punktem kulminacyjnym przezyc adwentowych. Posiada ona bardzo bogata liturgie domowa. Geneza tej liturgii siega pierwszych wiekow chrzescijanstwa. Obrzedy te i zwyczaje maja wiec stara tradycje. Wigilie w ogole znane byly juz w Starym Testamencie. Obchodzono je przed kazda uroczystoscia, a nawet przed kazdym szabatem. Bylo to przygotowanie do odpoczynku swiatecznego. Izraelici zwali je "wieczorem".
Slowo "wigilia" pochodzi z jezyka lacinskiego i oznacza czuwanie. Taki byl dawniej zwyczaj w Kosciele, ze poprzedniego dnia przed wiekszymi uroczystosciami obowiazywal post i wierni przez cala noc oczekiwali na te uroczystosc, modlac sie wspolnie.
Wigilia przyjela sie w Polsce w wieku XVIII, stala sie powszechną tradycją w wieku XX. Nabrala cech czegos swietego, sakralnego, czego sie nigdzie nie spotyka. Oto najpierw gospodynie urzadzaja generalne sprzatanie, mycie, czyszczenie. Po czterech rogach glownej sali umieszczalo sie na wsi i po dworach cztery snopy zboz: snop pszenicy, zyta, jeczmienia i owsa, aby Boze Dziecie w Nowym Roku nie skapilo koniecznego pokarmu dla czlowieka i bydla. Stól byl przykryty bialym obrusem, przypominajacym oltarz i pieluszki Pana, a pod nim dawalo sie siano dla przypomnienia sianka, na ktorym spoczywalo Boze Dziecie. Zwyczajem bylo rowniez, ze caly dzien obowiazywal post scisly. Takze w czasie wigilii dawano tylko potrawy postne, w liczbie nieparzystnej, ale tak roznorodne, by byly wszystkie potrawy, jakie sie zwyklo dawac w ciagu roku.
W duchu tej szczególnej polskiej tradycji w okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizujemy w parafiach spotkania opłatkowe dla wspólnot działających przy parafii. 21 grudnia 2014 roku w naszej parafii odbyły się one dla Wspólnot Żywego Różańca, dla Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, których opiekunem jest ks. Dariusz Ziemniak i dla Służby Liturgicznej oraz uczestników Rowerowej Pielgrzymki na Jasną Górę, nad którą pieczę sprawuje ks. Dawid Drapała. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie i udział, w tym wigilijnym spotkaniu,

Czytany 8598 razy Ostatnio zmieniany środa, 24 grudzień 2014 09:52