22 niedziela zwykła 2018


1. Jutro o godz. 8.00 msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Zapraszamy dzieci szkół poodstawowych, gimnazjum, nauczycieli i rodziców.

2. W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na mszy św. o godz. 7.00 i 7.30, a po południu dla dzieci od godz. 15.00. Msza dla dzieci o godz. 16.00, a dla dorosłych od godz. 17.30.

3. W sobotę 8 września. Tego dnia wspominamy Narodzenie Najświętszej Maryi Panny w Polskiej tradycji Matki Bożej Siewnej. Po każdej mszy św. poświęcenie ziarna do siewu. Msze św. w naszej parafii o godz. 8.00, 10.00, 16.00 i 18.00. Nie ma mszy św. o godz. 11.30 i 13.00. Mimo dnia pracy postarajmy się, aby być na mszy św.

4. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „ IDZIEMY„. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

5. Dziękujemy za ofiary z racji Dożynek na dalsze prace w naszym kościele: Chlebowa, Pęcherzewa, Warenki, Korytkowa, Żuk, Szadowa, Lasek, Obrębizny. Dziękujemy za przygotowanie Wieńców Dożynkowych.

6. Dziękujemy za ofiarę z ul. Milewskiego, za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę na dalsze prace w naszym kościele. Za wszystkie ofiary i modlitwy składam serdeczne – Bóg zapłać.

Turek, dn. 02.09.2018 r.

Niedziela Matki Bożej Częstochowskiej

1. W miniony piątek o godz. 17.30 wjechała na Jasną Górę pielgrzymka rowerowa z naszej parafii i diecezji. Wszystkich pielgrzymów pod kierownictwem ks. Waldemara jechało 45.

2. Dziś na mszy św. o godz. 10.00 parafialne święto dziękczynienia za tegoroczne zbiory.

2. W sobotę przypada 79 rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w modlitwach o poległych w obronie Ojczyzny.

3. Sobota to również dzień imienin ks. bp. Bronisława. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Jego osobie.

5. W najbliższą sobotę przypada pierwsza sobota miesiąca. Po mszy św. o godz. 7.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00. Od godz. 9.00 objazd chorych i starszych.

6. W przyszły poniedziałek 3 września o godz. 8.00 msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na tę mszę św. zapraszamy dzieci ze
wszystkich Szkół Podstawowych, Nauczycieli i Rodziców.

7. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika Katolickiego IDZIEMY. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

8. Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary składam – Bóg zapłać.

Turek, dn. 26.08.2018 r.


Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie pieszej pielgrzymki tureckiej


            8 sierpnia br. w parafii pw. św. Barbary w Turku miała miejsce uroczysta Eucharystia na rozpoczęcie XXVIII Pieszej Pielgrzymki Tureckiej na Jasną Górę. Mszy św. o godz. 8:00 przewodniczył i wygłosił homilię ks. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący w radzie ds. migracji, turystyki i pielgrzymek w Polsce. Ponadto Eucharystię koncelebrowali ks. bp Stanisław Gębicki, ks. prał. Artur Niemira, Kanclerz Kurii, ks. prał. Wojciech Kochański, wikariusz biskupi rejonu konińskiego, ks. Marek Molewski, diecezjalny koordynator pielgrzymek, księża z dekanatu i okolic oraz księża pielgrzymi. Na Mszy św. uczestniczyli oprócz pielgrzymów tureckich również pątnicy z Konina.

 1

            Na samym początku liturgii wszystkich zebranych powitał ks. kan. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii pw. św. Barbary. Ksiądz Frankowski w powitaniu nawiązał do osoby św. Dominika, którego wspomnienie patronalne na ten dzień przypadało i poprosił księży biskupów i pozostałych prezbiterów, aby Najświętszą Ofiarę sprawowali w intencji pątników z Turku i Konina.

 DSC9700

            Podczas homilii ks. bp Zadarko powiedział do zebranych, że czas który jest przed nimi będzie czasem wędrowania ku Jasnej Górze. Hierarcha zaapelował jednocześnie żeby nie było to jedynie zwykłe przejście, ale zdecydowanie coś więcej. „Będziecie wędrować pośród pól i lasów, przez miejscowości małe i wielkie spotykając przede wszystkim na swojej drodze Boga oraz przeżywając swoją relację z Nim” – powiedział bp Zadarko. W następnej kolejności kaznodzieja nawiązał do Ewangelii z dnia, która przedstawiała obraz Jezusa i kobiety kananejskiej, która usilnie prosiła o wypędzenie złego ducha z jej córki. Hierarcha podkreślił, że „pragnieniem Serca Jezusowego, pragnieniem Boga jest zbawić wszystkich ludzi bez wyjątku. Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas wszystkich przypomnieniem o misyjności kościoła […] Wszyscy jesteś uprawnieni do tego żeby głosić swoim życiem Dobrą Nowinę”.

 DSC9732

            Przed błogosławieństwem swoje słowo do zebranych skierował ks. bp Stanisław Gębicki apelując żeby pątnicy pielgrzymkowy szlak przeszli z konkretnymi intencjami, a w sposób szczególny mając na uwadze nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Ponadto ks. biskup podziękował gospodarzowi miejsca ks. kan. Frankowskiemu za jak co roku życzliwe przyjęcie, obecnym prezbiterom w tym ks. prał. Kochańskiemu, ks. prał. Niemirze i ks. Molewskiemu. Pielgrzymi obecni w świątyni swoje podziękowania wyrazili gromkimi brawami.

 DSC9739

            Na zakończenie Eucharystii wyrazy wdzięczności za przybycie i za sprawowaną Mszę św. wyrazili księżom biskupom ks. Konrad Dreszler, kierownik pielgrzymki tureckiej oraz ks. Kamil Jakubowski, kierownik pielgrzymki konińskiej przekazując na ręce hierarchów pamiątkowe stuły nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 DSC9741

Ponadto ks. kan. Mirosław Frankowski i ks. Dariusz Ziemniak, były kierownik pielgrzymki tureckiej, a obecnie proboszcz parafii Spycimierz złożyli na ręce ks. bp Krzysztofa Zadarko ikonę przedstawiającą św. Barbarę, patronkę świątyni.

 DSC9743

            Około godziny 10:00 pielgrzymi wyruszyli na szlak. W tym roku pielgrzymka konińska liczy ponad 220 pielgrzymów, zaś pielgrzymka turecka ok. 180 pielgrzymów. Od tego roku kierownikami pielgrzymek są ks. Konrad Dreszler z Turku i ks. Kamil Jakubowski z Konina.


17 niedziela zwykła 2018


1. W kancelarii parafialnej przyjmowane są zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, która wyruszy 8 sierpnia z naszej parafii. Przyjmujemy również zapisy na pielgrzymkę rowerową.

2. W najbliższy piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na Mszy św. o godz. 7.00 i popołudniu od godz. 17.30.

3. W sobotę przypada pierwsza sobota miesiąca. Po mszy św. o godz. 7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00. Nie ma objazdu chorych i starszych.

4. W przyszły poniedziałek odpust w Galewie. Szczegóły na plakatach w gablocie.

5. W przyszły poniedziałek o godz. 17.00 przyjdzie tradycyjnie piesza pielgrzymka z Gdańska i Gdyni. Prosimy o przyjęcie pielgrzymów w naszych domach, aby mogli odpocząć przed dalszym pielgrzymowaniem.

6. Spotkanie organizacyjne dla naszych pielgrzymów na Jasną Górę dziś po Mszy św. o godz. 16.00.

5. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY„. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

6.Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę oraz od K.Ż.R. nr 6. Za wszystkie
ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac w naszej świątyni składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 20.07.2018 r.


16 niedziela zwykła 2018


1. Zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę są przyjmowane w kancelarii parafialnej. Przyjmowane są także zapisy na pielgrzymkę rowerową.

2. W kancelarii parafialnej przyjmowane są zapisy duchowych pielgrzymów na Jasną Górę - 13 sierpnia.

3. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY„ zachęcamy do czytanie prasy katolickiej.

4. W środę wspomnienie św. Krzysztofa patrona kierowców. Po
Mszy św. wieczornej poświęcenie pojazdów. Wszystkich kierowców wraz z pojazdami serdecznie zapraszamy

5. W przyszłą niedzielę po mszy św. o godz. 16.oo spotkanie przed pielgrzymkowe.

6. Dziękujemy za ofiarę z Żuk. Bóg zapłać.

7. Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej, w imiennych kopertach i na tacę. Za wszystkie ofiary i modlitwy
w int. dalszych prac w naszym kościele składam – Bóg zapłać.

Turek, dn. 21.07.2018 r.

14 niedziela zwykła 2018


1. W okresie wakacji nie ma mszy św. o godz. 7.30

2. W kancelarii parafialnej przyjmowane są zapisy na pieszą pielgrzymkę z Turku na Jasną Górę. Wyjście 8 sierpnia. Koszt 100zł., dla
studentów 70 zł.

3. W kancelarii parafialnej są przyjmowane także zapisy na pielgrzymkę rowerową.

4. Bardzo prosimy o potwierdzanie rezerwacji mszy św. dwa tygodnie przed datą rezerwacji, brak potwierdzenia będzie oznaczać rezygnację z
zarezerwowanego terminu.

5. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY” zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

6. Kancelaria parafialna czynna rano od godz.7.30 do 8.00, po południu od godz. 17.00 do 18.00.

7. Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej w imiennych kopertach i na tacę za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych
prac w naszym kościele składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 08.07.2018 r.

13 niedziela zwykła 2018


1. Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika Idziemy. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

2.     W najbliższy piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź rano na mszy św. o godz. 7.00 i popołudniu od godz. 17.30.

3.     W sobotę pierwsza sobota miesiąca, po mszy św. o godz. 7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 10.00. Z racji wakacji nie ma objazdu chorych i starszych.

4.     W czasie wakacji nie ma mszy św. o godz. 7.30.

5.     Dnia 8 sierpnia już po raz 28 z naszej parafii wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane w kancelarii parafialnej. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w pielgrzymce.

6.     W miesiącach wakacyjnych tj. lipiec i sierpień kancelaria parafialna czynna o godz. 7.30 do 8.00 a po południu od godz. 17.00 do 18.00.

7.     Zgodnie z dekretami Ks. Bp. Ordynariusza Wiesława Meringa od wczoraj w naszej parafii są nowi księża wikariusze: Ks. Waldemar Kowal i Ks. Konrad Dreszler, których witamy serdecznie i życzymy aby w naszej parafii czuli się jak najlepiej.

8.     Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej w imiennych kopertach i na tacę, za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 01.07.2018 r.

12 niedziela zwykła 2018
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1.      Tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca zapraszamy na Msze św. o godz. 18.00 połączoną z modlitwą w intencji Rodzin. To zaproszenie kierujemy szczególnie do tych małżeństw, które w miesiącu czerwcu obchodzili swoją rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. Po Mszy wieczór uwielbienia i dziękczynienia Bogu śpiewem i modlitwą. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą uwielbiać Pana Boga i dziękować za otrzymane łaski.

2.      W piątek 29 czerwca Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Modlimy się za następcę św. Piotra - Papieża Franciszka. Msze św. w naszej parafii o godz. 8.00, 10.00, 16.00 i 18.00.

3.      Dziś jest rozprowadzany kolejny numer tygodnika „IDZIEMY” poświęcony 140 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

4.      Przypominamy w miesiącach wakacyjnych: lipiec i sierpień
NIE MA MSZY ŚW. O GODZ 7.30        
KANCELARIA CZYNNA W DNI POWSZEDNIE OD 7.30 – 8.00
POPOŁUDNIU OD 17.00 - 18.00

5.      Dnia 8 sierpnia już po raz 28 z naszej parafii wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, a 22 sierpnia Pielgrzymka Rowerowa. Zapisy będą przyjmowane od lipca w kancelarii parafialnej. Serdecznie zapraszamy do udziału w pielgrzymkach.

6.      Za tydzień, z niedzieli na poniedziałek, ks. Łukasz z ministrantami wyjeżdża na wczaso-rekolekcje w Alpy Austriackie. Do zabrania w zakrystii są zgody z wszystkim informacjami dla rodziców.

7.      Zgodnie z dekretem Ks. Bp. Wiesława Meringa ks. Dawid przechodzi jako wikariusz do parafii w Grzegorzewie, dziękujemy ks. Dawidowi za Jego 8-letnia posługę duszpasterską w naszej parafii i życzymy Bożego błogosławieństwa na nowej parafii.

8.      Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej w imiennych kopertach i na tacę, dziękujemy za ofiarę rodz. z ul. Hubala. Za wszystkie ofiary i modlitwy w intencji dalszych prac składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 24.06.2018 r.

Czas mocy i łaski w parafii św. Barbary w Turku

W dniach 18 i 19 czerwca br. w parafii pw. św. Barbary w Turku miało miejsce nawiedzenia figury św. Michała Archanioła z groty objawień na górze Gargano. To niewątpliwie niezwykłe wydarzenie dla wspólnoty parafialnej w Turku rozpoczęło się przed pomnikiem św. Jana Pawła II, a uroczystego wprowadzenia dokonali ks. kan. Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz oraz ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

DSCN9658

Uroczystości peregrynacji figury Anielskiego Posłańca rozpoczęły się kilkanaście minut po godzinie 18:00 kiedy to w asyście druhów strażaków, syren strażackich i bijących dzwonów przywieziono figurę z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Na placu przed świątynią policjanci, którym patronuje św. Michał Archanioł w asyście Rycerzy Kolumba, ministrantów, przybyłych pocztów sztandarowych i bardzo licznie zgromadzonych wiernych wnieśli figurę do świątyni, gdzie ks. kan. Frankowski nałożył korony i powitał św. Michała Archanioła podkreślając, że jest niezwykłym gościem, który przybył do miejscowej świątyni, a całość uroczystości wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

DSCN9663

Niedzielne homilie poprzedzające czas nawiedzenia oraz w dni peregrynacji wygłosił ojciec Kamil Kędzior ze zgromadzenia michalitów. W homilii wprowadzenia kaznodzieja nawiązywał do naszej walki ze złem. Powiedział, że „zło trzeba dobrem zwyciężać i nie można dać się zwyciężyć złu – to znaczy czyń dobrze, mów dobrze i staraj się myśleć dobrze o wszystkich […] Któż jest silniejszy od Boga samego?! Któż jak Bóg! Dlatego postawa zwyciężania dobrem jest możliwa […] Dobro, które dzieje się wokół nas wydaje się być takie zwyczajne, że nie warto o nim pisać i mówić w dziennikach. Zło natomiast wydaje się być ważniejsze i godniejsze uwagi. Dlatego św. Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce!”

DSCN9689

Na zakończenie Mszy św. rozpoczynającej nawiedzenie figury św. Michała Archanioła swoją wdzięczność za zaproszenie, możliwość przewodniczenia Eucharystii i uczestnictwo w tak pięknym duchowym wydarzeniu pod kierunkiem ks. kan. Frankowskiego wyraził ks. prał. Niemira.

DSCN9684

Po Mszy św. miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz Apel Jasnogórski. Natomiast następnego dnia kolejny etap peregrynacji rozpoczął się o godz. 7:30 koronką do św. Michała Archanioła, o godz. 10:00 miała miejsce Eucharystia w intencji chorych z nałożeniem rąk, a o godz. 17:00 Msza św. na zakończenie peregrynacji, której przewodniczył ks. kan. Mirosław Frankowski. Ks. Proboszcz zawierzył również całą wspólnotę parafialną opiece św. Michała Archanioła.

DSCN9707

Wart podkreślenia jest fakt, że dzięki staraniom ks. Mirosława Frankowskiego od lipca 2013 roku przed świątynią św. Barbary stoi figura św. Michała Archanioła, patrona policji, której kapelanem jest ksiądz proboszcz.


DSCN9720

11 niedziela zwykła 2018


1. Dziś kazania głosi Ojciec ze Zgromadzenia Księży Michaelitów w ramach przygotowania do nawiedzenia Figury św. Michała Archanioła, które rozpocznie się jutro. Zapraszamy poczty sztandarowe, policjantów, druhów strażaków, braci górników oraz wszystkie grupy modlitewne.

2. Program Nawiedzenia znajdziemy w kościele na szklanych drzwiach i na stronie internetowej parafii.

3. Dnia 8 sierpnia już po raz 28 z naszej parafii wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zapisy są przyjmowane w kancelarii parafialnej. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w pielgrzymce, która w tym roku będzie pod hasłem „ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

4. W dniach 22 do 27 sierpnia po raz kolejny wyruszy z naszej parafii 6 Diecezjalna Pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę. Zapisy w kancelarii parafialnej.

5. W miesiącach wakacyjnych tj. lipiec i sierpień kancelaria parafialna po południu będzie czynna od godz. 17.oo do 18.oo.

6. Dziękujemy za ofiary składane w kancelarii parafialnej w imiennych kopertach i na tacę dziękujemy za ofiarę od rodziny z Żuk oraz z Szadowa Pańskiego, O.W.10 na polichromię w naszym kościele za wszystkie ofiary i modlitwy w int. dalszych prac składam serdeczne Bóg zapłać.

Turek, dn. 17.06.2018 r.
Strona 1 z 23
Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Barbary w Turku

Skwer Jana Pawła II 1
62-700 Turek
wielkopolskie - Polska

Telefon: 571-417-651
(czynny w godzinach kancelaryjnych)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO PARAFIALNE
Bank Zachodni WBK S.A. Oddział 1 w Turku
Konto: 22 1090 1229 0000 0000 2201 3452